21. ledna 2008 7:34 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Výrobci se tlačí do řetězců

Potraviny - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Potraviny - ilustrační foto | foto: Lidové noviny

PRAHA Ceny potravin v českých obchodních řetězcích se zanedlouho mohou opět stát strašákem domácího trhu. Po nepotvrzených obavách spotřebitelů z růstu cen v souvislosti se zvýšením daně z přidané hodnoty na potraviny vzbuzuje tentokrát mezi obchodníky obavy návrh zákona regulující významnou tržní sílu. Vypracovala ho Potravinářská komora a do konce ledna by měl být představen v Poslanecké sněmovně.

Potravinářská komora chce podle slov své mluvčí Dany Večeřové zpřístupnit regály obchodních řetězců co největšímu počtu dodavatelů. Z tohoto důvodu žádá odstranění takzvaných zalistovacích poplatků, které musejí dodavatelé platit, aby se jejich výrobky dostaly na regály a do katalogů obchodních řetězců. Tyto poplatky považuje komora za klíčovou překážku bránící menším firmám v obchodování s řetězci. Parlament už v minulosti návrhy omezující řetězce několikrát odmítl.

Nový návrh Potravinářské komory už nehovoří o zneužívání dominantní síly řetězců, nýbrž o významné tržní síle, která vzbuzuje ekonomickou závislost. „Náš zákon, který se inspiroval legislativou v Maďarsku, nemá být regulační. Má narovnat dodavatelsko-spotřebitelské vztahy,“ vysvětlila Večeřová.

Zástupci obchodníků ale varují, že přijetí návrhu komory by mohlo odstartovat nepředvídatelné zvýšení cen potravin. „Podobný zásah do tržní rovnováhy by vedl k nárůstu cen potravin, který nemá obdoby,“ varuje jednatel řetězce Globus Petr Vyhnálek.

 Nebezpečí růstu cen v případě přijetí návrhu Potravinářské komory potvrdili i předseda Svazu obchodu Zdeněk Juračka a ministr zemědělství Petr Gandalovič. Ten upozornil, že podle nezávislé analýzy ministerstva průmyslu a obchodu nepanuje v domácí maloobchodní síti nevyvážená situace. „Problémem je spíše skutečnost, že v některých dodavatelskospotřebitelských vztazích nedochází k naplňování stávajících zákonů, jako například maximální 30denní lhůty pro provádění plateb,“ uvedl Gandalovič.

 Návrh Potravinářské komory by podle Libora Kytýra, mluvčího společnosti Ahold, která provozuje řetězce Albert a Hypernova, mohl naopak ublížit samotným dodavatelům. „Zalistovací poplatky jsou odměnou dodavatelů za uvedení jejich produktů v katalogu obchodů,“ vysvětlil Kytýr. „Vždy se objeví velcí dodavatelé, kteří rádi zaplatí výměnou za umístění zboží v letáku či organizování ochutnávek přímo v obchodech. Jakákoliv netržní regulace by zúžila příležitosti pro menší dodavatele, protože velcí maloobchodníci by byli nuceni spolupracovat pouze s nadnárodními dodavateli.“

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.