Čtvrtek 9. dubna 2020svátek má Dušan 21 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Výrobci se tlačí do řetězců

Potraviny - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Potraviny - ilustrační foto | foto: Lidové noviny

PRAHA Ceny potravin v českých obchodních řetězcích se zanedlouho mohou opět stát strašákem domácího trhu. Po nepotvrzených obavách spotřebitelů z růstu cen v souvislosti se zvýšením daně z přidané hodnoty na potraviny vzbuzuje tentokrát mezi obchodníky obavy návrh zákona regulující významnou tržní sílu. Vypracovala ho Potravinářská komora a do konce ledna by měl být představen v Poslanecké sněmovně.

Potravinářská komora chce podle slov své mluvčí Dany Večeřové zpřístupnit regály obchodních řetězců co největšímu počtu dodavatelů. Z tohoto důvodu žádá odstranění takzvaných zalistovacích poplatků, které musejí dodavatelé platit, aby se jejich výrobky dostaly na regály a do katalogů obchodních řetězců. Tyto poplatky považuje komora za klíčovou překážku bránící menším firmám v obchodování s řetězci. Parlament už v minulosti návrhy omezující řetězce několikrát odmítl.

Nový návrh Potravinářské komory už nehovoří o zneužívání dominantní síly řetězců, nýbrž o významné tržní síle, která vzbuzuje ekonomickou závislost. „Náš zákon, který se inspiroval legislativou v Maďarsku, nemá být regulační. Má narovnat dodavatelsko-spotřebitelské vztahy,“ vysvětlila Večeřová.

Zástupci obchodníků ale varují, že přijetí návrhu komory by mohlo odstartovat nepředvídatelné zvýšení cen potravin. „Podobný zásah do tržní rovnováhy by vedl k nárůstu cen potravin, který nemá obdoby,“ varuje jednatel řetězce Globus Petr Vyhnálek.

 Nebezpečí růstu cen v případě přijetí návrhu Potravinářské komory potvrdili i předseda Svazu obchodu Zdeněk Juračka a ministr zemědělství Petr Gandalovič. Ten upozornil, že podle nezávislé analýzy ministerstva průmyslu a obchodu nepanuje v domácí maloobchodní síti nevyvážená situace. „Problémem je spíše skutečnost, že v některých dodavatelskospotřebitelských vztazích nedochází k naplňování stávajících zákonů, jako například maximální 30denní lhůty pro provádění plateb,“ uvedl Gandalovič.

 Návrh Potravinářské komory by podle Libora Kytýra, mluvčího společnosti Ahold, která provozuje řetězce Albert a Hypernova, mohl naopak ublížit samotným dodavatelům. „Zalistovací poplatky jsou odměnou dodavatelů za uvedení jejich produktů v katalogu obchodů,“ vysvětlil Kytýr. „Vždy se objeví velcí dodavatelé, kteří rádi zaplatí výměnou za umístění zboží v letáku či organizování ochutnávek přímo v obchodech. Jakákoliv netržní regulace by zúžila příležitosti pro menší dodavatele, protože velcí maloobchodníci by byli nuceni spolupracovat pouze s nadnárodními dodavateli.“
Premium

ANALÝZA: Ekonomika se hroutí, lidé chudnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus je jen posledním článkem v řetězu. Od finanční krize totiž centrální banky umetají trhům cestičku a iluze...

Premium

Šéf BIS: V akci zemřelo několik našich důstojníků, znal jsem je osobně

Michal Koudelka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Co ho zlákalo ke službě u zpravodajců? Proč dostal cenu George Teneta v CIA? A jaká jsou současná rizika v oblasti...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

Grzegorz Polkowski - SAMKO – servis samočinných převodovek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...

OVĚŘENO: Jak nám chutnaly toustís od Penamu?
OVĚŘENO: Jak nám chutnaly toustís od Penamu?

Dvacet testerek z řad čtenářek eMimina mělo možnost ochutnat jedinečné toustís od Penamu. Jak jim chutnaly, co si z nich připravily a jak je celkově zhodnotily?