Neděle 27. září 2020svátek má Jonáš 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Vysokoškoláci by přežili z úspor pět měsíců. Méně vzdělaní jen dva

Hrst drobých – ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hrst drobých – ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Úspory českých domácností se ve třetím čtvrtletí snížily. Průměrná domácnost by v případě výpadku veškerých příjmů dokázala vyžít ze svých úspor dva měsíce a 23 dní, což je o sedm dní méně než dříve.

Běžná domácnost si mohla dovolit spořit 23 procent svých příjmů, což bylo o dva procentní body méně než v předchozím čtvrtletí. Vyplývá to z průzkumu ING Bank Svět spoření.

"I když u obou indexů je možné sledovat mírný pokles, spořicí disciplínu českých domácností lze stále vnímat pozitivně. Jde o minimální snížení, související pravděpodobně se zvýšenými náklady na začátku školního roku, jako například platbami školného, zájmových kroužků, nákupu školních potřeb nebo jízdného. Že jde o pokles úspor v září, bylo zjištěno detailnější analýzou měsíčních dat," komentoval výsledky průzkumu ředitel retailové části ING Bank Libor Vaníček.

ČTĚTE TAKÉ:

Nadále platí, že by se svými úsporami nejdéle vydrželi vysokoškoláci, kteří by pokryli v průměru téměř pětiměsíční výpadek příjmů, zatímco lidé se základním vzděláním pouze necelé dva měsíce. Nejvyšší potenciál spoření mají díky vyšším příjmům domácnosti z velkých měst nad 100 000 obyvatel a rodiny vysokoškolsky vzdělaných osob.

Stále více lidí má obavy ze zdražování

Plánovaného zvyšování DPH se obává 78 procent Čechů. Na lednové zdražování by se rádi připravili. Více než polovina z nich se bude snažit omezit své výdaje, protože současná situace jim nedovolí spořit.

Ve 26 procentech případů obyvatelé deklarují, že budou více spořit, aby měli vytvořenu finanční rezervu. "Obavy z opakovaného zvyšování DPH a růstu výdajů má čím dál více spoluobčanů. Proti loňskému roku jsme zaznamenali sedmiprocentní nárůst počtu těch, kteří se chtějí na tyto změny finančně připravit," dodal Vaníček.

Méně návštěv restaurací a nákupu oblečení

Oblasti, kde se lidé snaží ušetřit, zůstávají ve srovnání s loňskem stejné. Pokud by domácnosti musely snížit výdaje o tisíc korun, omezily by se nejčastěji v návštěvách restaurací a kaváren, v nákupu oblečení nebo spotřebního zboží do domácnosti.

"Na potravinách lidé šetří stále nejméně, i když i zde je vidět posun. Snahu ušetřit na potravinách uvedlo 27 procent dotázaných, což je o 13 procentních bodů více než loni. Stejně je to i se spotřebou energie, kde vidí prostor pro omezení o desetinu více osob než v loňském roce," uzavřel Vaníček.

Pravidelný průzkum

Průzkum ING Bank je opakovaným měsíčním on-line dotazováním na reprezentativním vzorku populace, jehož cílem je zjistit potenciál spoření a index úspor českých domácností.

Prezentovaná data jsou za období červenec až září 2012. Dotazování se účastnilo 1500 respondentů z Čech a Moravy ve věku 18 až 60 let. Průzkum uskutečnila agentura TNS AISA.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Rychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky
Rychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky

Ve spolupráci se Sunarem, tradičním českým výrobcem dětské výživy, jsme si pro vás připravili velké testování BIO kapsiček.