Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 16 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Vysokoškoláci by přežili z úspor pět měsíců. Méně vzdělaní jen dva

Hrst drobých – ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hrst drobých – ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Úspory českých domácností se ve třetím čtvrtletí snížily. Průměrná domácnost by v případě výpadku veškerých příjmů dokázala vyžít ze svých úspor dva měsíce a 23 dní, což je o sedm dní méně než dříve.

Běžná domácnost si mohla dovolit spořit 23 procent svých příjmů, což bylo o dva procentní body méně než v předchozím čtvrtletí. Vyplývá to z průzkumu ING Bank Svět spoření.

"I když u obou indexů je možné sledovat mírný pokles, spořicí disciplínu českých domácností lze stále vnímat pozitivně. Jde o minimální snížení, související pravděpodobně se zvýšenými náklady na začátku školního roku, jako například platbami školného, zájmových kroužků, nákupu školních potřeb nebo jízdného. Že jde o pokles úspor v září, bylo zjištěno detailnější analýzou měsíčních dat," komentoval výsledky průzkumu ředitel retailové části ING Bank Libor Vaníček.

ČTĚTE TAKÉ:

Nadále platí, že by se svými úsporami nejdéle vydrželi vysokoškoláci, kteří by pokryli v průměru téměř pětiměsíční výpadek příjmů, zatímco lidé se základním vzděláním pouze necelé dva měsíce. Nejvyšší potenciál spoření mají díky vyšším příjmům domácnosti z velkých měst nad 100 000 obyvatel a rodiny vysokoškolsky vzdělaných osob.

Stále více lidí má obavy ze zdražování

Plánovaného zvyšování DPH se obává 78 procent Čechů. Na lednové zdražování by se rádi připravili. Více než polovina z nich se bude snažit omezit své výdaje, protože současná situace jim nedovolí spořit.

Ve 26 procentech případů obyvatelé deklarují, že budou více spořit, aby měli vytvořenu finanční rezervu. "Obavy z opakovaného zvyšování DPH a růstu výdajů má čím dál více spoluobčanů. Proti loňskému roku jsme zaznamenali sedmiprocentní nárůst počtu těch, kteří se chtějí na tyto změny finančně připravit," dodal Vaníček.

Méně návštěv restaurací a nákupu oblečení

Oblasti, kde se lidé snaží ušetřit, zůstávají ve srovnání s loňskem stejné. Pokud by domácnosti musely snížit výdaje o tisíc korun, omezily by se nejčastěji v návštěvách restaurací a kaváren, v nákupu oblečení nebo spotřebního zboží do domácnosti.

"Na potravinách lidé šetří stále nejméně, i když i zde je vidět posun. Snahu ušetřit na potravinách uvedlo 27 procent dotázaných, což je o 13 procentních bodů více než loni. Stejně je to i se spotřebou energie, kde vidí prostor pro omezení o desetinu více osob než v loňském roce," uzavřel Vaníček.

Pravidelný průzkum

Průzkum ING Bank je opakovaným měsíčním on-line dotazováním na reprezentativním vzorku populace, jehož cílem je zjistit potenciál spoření a index úspor českých domácností.

Prezentovaná data jsou za období červenec až září 2012. Dotazování se účastnilo 1500 respondentů z Čech a Moravy ve věku 18 až 60 let. Průzkum uskutečnila agentura TNS AISA.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!