31. března 2015 14:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Vyspělejší Slováci? Hodina práce tam stojí více než u nás

Slováci a Češi. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slováci a Češi. Ilustrační foto. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

BRATISLAVA/PRAHA Firma, která chce zaměstnávat Slováka, si musí připlatit. Tedy alespoň ve srovnání s českým podnikem. Východní sousedé totiž v průměru stojí své zaměstnavatele více než Češi. Hodina jejich práce stojí 9,7 eura, což je v přepočtu zhruba 267 korun.

Za stejnou dobu přitom stojí průměrný Čech svoji firmu “jen“ 9,4 eura – tedy 259 korun. Na zajímavé srovnání upozornily jako první slovenské Hospodárské noviny. Vycházejí z čísel Eurostatu.

Důvodů, proč se v ceně za práci dostali Slováci před Čechy, je více. Eurostat upozorňuje například na skutečnost, že na Slovensku platy vyskočily o pět procent. Mění se také struktura absolventů vysokých škol.

„Roste počet profesí, jako je oblast IT, v nichž jsou platy vyšší,“ říká ekonomický prognostik Slovenské akademie věd Vladimír Baláž. Podle něj je nutné tento výsledek Jak na hypotéku vnímat pozitivně. Tvrdí, že nízké platy můžou za výhodu považovat země jako Indie či Bangladéš, nikoliv Slovensko.

Na souvislost s vyšší životní úrovní poukazuje šéf Institutu zaměstnanosti Michal Páleník. „Určitě budeme s Čechy soutěžit a budeme se postupně blížit k rakouským a Srovnat hypotéky německým platům. Nebude to ale hned,“ míní Páleník.

Zhodnoťte své prostředky

Začněte spořit na bydlení nebo na budoucí výdaje rozumně.

Jak na spoření Ve spolupráci s finance.iDNES.cz

Pro srovnání: cena práce Rakušana stojí za hodinu 31,5 eura. Levnější práce je naopak v Polsku, kde průměrný zaměstnanec vyde na 8,4 eura za hodinu. Průzkum Eurostatu nezahrnuje platy v zemědělství a veřejné správě.

mipMichal Pavec