13. března 2011 12:38 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Vyšší DPH se bát nemusíte, v minulosti Češi také nezchudli

Peněženka - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peněženka - ilustrační foto. | foto: Lidové noviny

PRAHA Zdražování potravin a dalších komodit vyvolané plánovaným navyšováním snížené sazby daně z přidané hodnoty nemusí být dramatické. Shodují se na tom ekonomové, a za pravdu jim dávají i zkušenosti se změnami DPH v minulosti.

"Růst snížené sazby DPH nebude mít destruktivní dopad na občany, nikoho k chudobě nedovede," říká Jiří Schwarz z národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze.

Podobně jako většina nezávislých ekonomů Schwarz předpokládá, že plánovaný růst snížené sazby DPH v příštím roce o čtyři procentní body navýší jednorázově celkovou inflaci o zhruba jeden procentní bod.

Příznivě se projeví i stále ještě křehký růst domácí ekonomiky. "Kdyby ekonomika rostla více a poptávka byla vysoká, inflační tlaky by se zvyšovaly," upozornil Schwarz.

INFOGRAFIKA: Změny DPH a dopady na vývoj inflace
Infografika - klikněte pro zvětšení

Významnější pro růst inflace budou podle prezidenta Svazu průmyslu a dopravy Jaroslava Míla vysoké ceny pohonných hmot, a také globální růst cen potravin.

"Téma inflace spíš bude využíváno k politickým hrám, bude sloužit jako fackovací panák na někoho někde," upozornil Míl.

Po minulých navyšováních DPH Češi nezchudli

Zkušenosti z minulých pohybů sazeb DPH dávají ekonomům za pravdu. Celkem se v Česku v posledních 17 letech odehrály čtyři změny v sazbách DPH. Ve dvou případech se jednalo o snížení daně, a ve dvou případech naopak o zvýšení. Ve třech případech došlo po změnách DPH i k růstu celkové inflace, avšak ne více než o 3,5 procenta celkem.

Přestože i v minulosti ceny zboží a služeb po navýšení zdanění také rostly, lidé nikdy reálně nezchudli. Reálná mzda, která se vypočítává jako poměr nominální mzdy a inflace, totiž nakonec vždy rostla. Jinými slovy, lidem rostly příjmy rychleji, než rostla cenová hladina.

Čtěte také

Výjimkou nebyl ani loňský rok, kdy i přes navýšení obou sazeb DPH o jeden procentní bod reálná mzda rostla - i když pouze o půl procenta.

Testem toho, co domácí ekonomika může v příštím roce čekat, může být navýšení spodní sazby DPH z pěti na devět procent na konci roku 2007.

Došlo tedy ke stejné situaci, která má nastat i v příštím roce - snížená sazba DPH se má navýšit o čtyři procenta. Celková cenová hladina po tehdejším navýšení vzrostla o 3,5 procenta. Reálné mzdy ale i tak narostly o 1,9 procenta.

Potravináři: Budoucí růst cen nelze předpovídat

Skutečný růst cen zejména potravin nejsou v dnešní době producenti schopni určit. "Nevím nic. Na vše se ptám předsedy vlády," řekl včera lakonicky Jiří Teplý, šéf největší tuzemské mlékárny Madeta. S tím, že růst cen potravin nelze předvídat, souhlasí i Andrej Babiš, majitel nejsilnější potravinářské skupiny Agrofert.

Čtěte více

"Vývoj cen bude záviset od jednotlivých výrobců. Buď se zdraží, a lidé budou kupovat méně, nebo na to doplatí výrobci potravin. Zvyšování DPH u potravin považuji za skandální," řekl Babiš. Přesto však šéf Agrofertu "neprotestuje" proti zrušení výjimek pro nižší zdanění vybraných potravin, které prosazovaly VV.

"Debaty o ponechání vybraných položek pod sníženou sazbou DPH - ať již se mělo jednat o nějakou vietnamskou rybu nebo artyčok a chřest - a české potraviny zdanit více, to byl výplod chorého mozku," uvedl Babiš.

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.