13. března 2011 12:38 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Vyšší DPH se bát nemusíte, v minulosti Češi také nezchudli

Peněženka - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peněženka - ilustrační foto. | foto: Lidové noviny

PRAHA Zdražování potravin a dalších komodit vyvolané plánovaným navyšováním snížené sazby daně z přidané hodnoty nemusí být dramatické. Shodují se na tom ekonomové, a za pravdu jim dávají i zkušenosti se změnami DPH v minulosti.

"Růst snížené sazby DPH nebude mít destruktivní dopad na občany, nikoho k chudobě nedovede," říká Jiří Schwarz z národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze.

Podobně jako většina nezávislých ekonomů Schwarz předpokládá, že plánovaný růst snížené sazby DPH v příštím roce o čtyři procentní body navýší jednorázově celkovou inflaci o zhruba jeden procentní bod.

Příznivě se projeví i stále ještě křehký růst domácí ekonomiky. "Kdyby ekonomika rostla více a poptávka byla vysoká, inflační tlaky by se zvyšovaly," upozornil Schwarz.

INFOGRAFIKA: Změny DPH a dopady na vývoj inflace
Infografika - klikněte pro zvětšení

Významnější pro růst inflace budou podle prezidenta Svazu průmyslu a dopravy Jaroslava Míla vysoké ceny pohonných hmot, a také globální růst cen potravin.

"Téma inflace spíš bude využíváno k politickým hrám, bude sloužit jako fackovací panák na někoho někde," upozornil Míl.

Po minulých navyšováních DPH Češi nezchudli

Zkušenosti z minulých pohybů sazeb DPH dávají ekonomům za pravdu. Celkem se v Česku v posledních 17 letech odehrály čtyři změny v sazbách DPH. Ve dvou případech se jednalo o snížení daně, a ve dvou případech naopak o zvýšení. Ve třech případech došlo po změnách DPH i k růstu celkové inflace, avšak ne více než o 3,5 procenta celkem.

Přestože i v minulosti ceny zboží a služeb po navýšení zdanění také rostly, lidé nikdy reálně nezchudli. Reálná mzda, která se vypočítává jako poměr nominální mzdy a inflace, totiž nakonec vždy rostla. Jinými slovy, lidem rostly příjmy rychleji, než rostla cenová hladina.

Čtěte také

Výjimkou nebyl ani loňský rok, kdy i přes navýšení obou sazeb DPH o jeden procentní bod reálná mzda rostla - i když pouze o půl procenta.

Testem toho, co domácí ekonomika může v příštím roce čekat, může být navýšení spodní sazby DPH z pěti na devět procent na konci roku 2007.

Došlo tedy ke stejné situaci, která má nastat i v příštím roce - snížená sazba DPH se má navýšit o čtyři procenta. Celková cenová hladina po tehdejším navýšení vzrostla o 3,5 procenta. Reálné mzdy ale i tak narostly o 1,9 procenta.

Potravináři: Budoucí růst cen nelze předpovídat

Skutečný růst cen zejména potravin nejsou v dnešní době producenti schopni určit. "Nevím nic. Na vše se ptám předsedy vlády," řekl včera lakonicky Jiří Teplý, šéf největší tuzemské mlékárny Madeta. S tím, že růst cen potravin nelze předvídat, souhlasí i Andrej Babiš, majitel nejsilnější potravinářské skupiny Agrofert.

Čtěte více

"Vývoj cen bude záviset od jednotlivých výrobců. Buď se zdraží, a lidé budou kupovat méně, nebo na to doplatí výrobci potravin. Zvyšování DPH u potravin považuji za skandální," řekl Babiš. Přesto však šéf Agrofertu "neprotestuje" proti zrušení výjimek pro nižší zdanění vybraných potravin, které prosazovaly VV.

"Debaty o ponechání vybraných položek pod sníženou sazbou DPH - ať již se mělo jednat o nějakou vietnamskou rybu nebo artyčok a chřest - a české potraviny zdanit více, to byl výplod chorého mozku," uvedl Babiš.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!