19. května 2009 12:29 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Vyšší lidé vydělávají více peněz

Vyšší muži mají i vyšší platy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vyšší muži mají i vyšší platy. | foto: Shutterstock

LONDÝN Vysocí muži vydělávají více, než jejich výškově méně vybavení kolegové. Jak ukázal výzkum dvou australských univerzit, každých pár centimetrů navíc může za rok přinést až několik tisíc korun. Naopak u žen velikost postavy výdělek tolik neovlivňuje.

Muž, který měří 183 cm, si v průměru v Británii vydělá o 470 liber (asi 15 000 korun) ročně víc, než jeho o pět centimetrů nižší kolega. Aby dosáhly podobného platového rozdílu ženy, jejich výška by se musela lišit o více než dvakrát tolik.

Jeden z autorů studie, ekonom z Australské národní univerzity, potvrzuje, že výškový rozdíl pouhých pět centimetrů znamená podstatný nárůst schopnosti výdělku. "Výsledky potvrzují, že pokud je muž velký 183 cm, vydělává oproti nižšímu kolegovi ročně o 1,5 procenta více. Naopak u žen není platový rozdíl statisticky signifikantní."

Studie dodává, že zisk, který může přinést pět výškových centimetrů, se tak přibližně rovná zisku z jednoleté praxe v oboru. Tento rozdíl vědci připisují zejména dvěma faktorům. "Větší lidé vzbuzují větší respekt, což bezděčně zvyšuje i jejich platy. Patrná je ale i diskriminace - nižší muži se na trhu práce setkávají s podobným zacházením, jaké ženy nebo minority zažívaly v minulosti."

Ve výzkumu, který proběhl na Univerzitě v Sydney a Australská národní univerzitě v Canbeře, vědci srovnávali výši platů 20 000 Australanů s jejich výškou a váhou.

Lidovky.cz