Pondělí 30. března 2020svátek má Arnošt 3 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Vyšší platy i důchody, hospodářský růst však zpomalí. Jaký bude rok 2020 v ekonomice?

Česká ekonomika. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká ekonomika. | foto: Jiří Benák, MAFRALidovky.cz

Rok 2020: průměrná mzda v Česku přesáhne 36 tisíc korun. Rodičovská vzroste o 80 tisíc. Ekonomika však zpomalí.

Prohlížení lednové výplatní pásky bude veselejší pro lékaře, hasiče, policisty nebo uvaděčky v divadle. Měli by na ní mít nejméně o 1500 korun více. O zmíněnou sumu si přilepší zhruba 640 tisíc lidí, které vyplácí nějaká státní nebo městská instituce.

Na lepší peníze si v řadě případů přijdou ale i zaměstnanci, kteří pracují pro soukromníky – firmy jsou nucené chtě nechtě přidávat, protože lidí je na trhu práce stále málo. Česku pořád vládne téměř nulová nezaměstnanost. Problém je zejména u pozic, kde není potřeba vyšší vzdělání nebo speciální dovednosti.

Česká ekonomika v roce 2020

Česká ekonomika v roce 2020

„Signály nouze o pracovníky přicházejí pořád ještě například ze stavebnictví a pohostinství. Zde může růst platů dosahovat nadále až k sedmi procentům,“ odhaduje hlavní ekonom České spořitelny Michal Skořepa. Například stavební dělník zvyklý nyní na výplatu 18 tisíc korun si může příští rok polepšit měsíčně o více než 1200 korun.

Očekává se, že průměrný příjem v Česku v roce 2019 přesáhne 34 tisíc korun, příští rok by to mělo být zhruba o dva tisíce více.

Příjemnou vzpruhu do rodinné kasy dostanou rodiče s dětmi, kteří aktuálně pobírají od státu rodičovský příspěvek. Celková částka vzroste o 80 tisíc na 300 tisíc korun. Přidáno dostanou od státu také důchodci – v průměru si přilepší o 900 korun měsíčně.

K těmto dobrým zprávám je třeba podotknout, že k přidávání na nejrůznějších frontách bude docházet v kulisách zpomalující české ekonomiky, kterou ovlivňuje mimo jiné nejistota kolem brexitu či stagnujícího autoprůmyslu v Evropě.

Hospodářský růst se bude pohybovat zřejmě kolem dvou procent a firmy budou horko těžko vydělávat na rostoucí mzdové nároky.

„Výrobci finálních produktů, kteří dosahují vyšších marží, nějaký růst mezd ustojí, nicméně již na úkor investic,“ míní Zbyněk Frolík, zakladatel úspěšného výrobce zdravotnických lůžek Linet. Pro subdodavatele podle něj už může být situace velmi obtížná a budou si muset dobře spočítat, kolik platí za výrobu a lidi. „Pokusí se vyřadit přebytečnou pracovní sílu a budou hledat rezervy,“ odhaduje Frolík.

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky
Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Folksam je na trhu od roku 1908 a patří k největším švédským pojišťovnám. Od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Filip Dolenský, profesionální hráč počítačových her | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...

Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?
Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet organické kaše a mléka Kendamil. Ty jsou vyrobeny z kvalitního plnotučného mléka a obsahují důležité vitamíny a minerály, které děťátko potřebuje pro správný vývoj a růst. Jak v testu dopadly?