15. listopadu 2007 9:04 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Výstavba dálnic se zpozdí

Stavba dálnice - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stavba dálnice - ilustrační foto | foto: ČTK

PRAHA Dálnice D 11, která dnes kvůli sporům o pozemky končí v polích před Hradcem Králové, asi jen tak brzy dostavěna nebude. Problém spočívá v tom, že pokud chce investor stavět dopravní komunikaci, musí se dohodnout na ceně pozemků s prodejcem.

Pokud majitel pozemku nesouhlasí s cenou, může se soudit, a tím celou výstavbu až na několik let zastavit. „Dokud se vlastník s investorem nedohodne, nesmí se stavět,“ potvrdil Karel Hanzelka, mluvčí ministerstva dopravy.

 Několik poslanců ODS a ČSSD proto předložilo novelu zákona, která by zaručovala, že soudní spory by neměly vliv na samotný zábor nemovitosti a následnou výstavbu dopravních komunikací.

 „Je nutné tyto věci urychlit. Často se totiž stává, že kvůli neshodám s majiteli pozemků je výstavba silnic na mnoho let zastavena,“ řekl LN Josef Řihák, poslanec ČSSD a člen Sdružení pro výstavbu dálnice D 3 a rychlostní silnice R 4, které mají spojit Prahu s rakouskými hranicemi přes České Budějovice.

 Vláda tento poslanecký návrh na včerejším zasedání zamítla. „Jde o chvályhodnou iniciativu, nicméně jdoucí špatným směrem,“ řekl novinářům předseda vlády Mirek Topolánek. Premiérovi se nelíbí, že by bylo zpochybněno vlastnictví tím, že rozhodnutí soudu by nemělo odkladný účinek.

 Podle Jana Hořeního z Ředitelství silnic a dálnic by se ale se současným stavem mělo začít něco dělat. Kvůli soudním průtahům totiž nelze splnit termíny, které byly původně stanoveny. „Všechna tato zdržení a zpomalení stojí obrovské peníze. Například výstavba dálnice D5 se kvůli těmto sporům prodražila minimálně o jednu miliardu korun,“ dodal Hoření.

 Řihák, který je zároveň starostou Příbrami, upozorňuje, že jakékoli zpomalování výstavby silnice nebo dálnice vede k vyšší nehodovosti ve městech, skrz která kvůli neexistenci odpovídajících komunikací projíždějí tisíce aut denně.

Poslancům se líbí německý model, který zaručuje, že stavět se může už během soudních sporů mezi majitelem pozemku a investorem. „Jde o to, že všechny příslušné dokumenty už jsou přichystané, a to včetně územních plánů i investic, a kvůli těmto sporům se nic neděje. Přitom majitel peníze tak jako tak dostane,“ uvedl Řihák.

 Topolánek slíbil, že vláda představí vlastní návrh, který by průtahy u soudů eliminoval. Podle Hanzelky se dá očekávat, že úkolem pověří ministerstvo pro místní rozvoj.

Najdete na Lidovky.cz