17. března 2009 20:19 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Výstavba domů v USA vyskočila o čtvrtinu

Stavební firmy v únoru položily v přepočtu na celý rok základy o 22,2 procent obytných domů více než v předchozím měsíci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stavební firmy v únoru položily v přepočtu na celý rok základy o 22,2 procent obytných domů více než v předchozím měsíci. | foto: JAGA

WASHINGTON Nově zahájená výstavba obytných domů ve Spojených státech se v únoru meziměsíčně zvýšila skoro o čtvrtinu, tedy nejprudším tempem od roku 1990. Nebývalý nárůst analytikům, kteří očekávali další pokles výstavby, vyrazil dech. Americký trh bydlení přitom stál na začátku nynějších celosvětových ekonomických problémů a výstavba domů od dubna 2007, kdy splaskla hypoteční bublina, neustále klesala.

Americké ministerstvo obchodu dnes zároveň oznámilo, že vrostl i počet nově vydaných stavebních povolení. "Je to povzbudivá známka pro ekonomiku USA," uvedl analytik Matt Esteve ze společnosti Tempus Consulting. Vyjádřil rovněž naději, že ekonomika se již začíná odrážet ode dna.

Analytici jsou opatrní, nevědí z čeho růst vychází

Někteří další analytici jsou ale opatrnější. "Je to dočasný návrat k růstu, ne oživení," uvedl hlavní ekonom společnosti High Frequency Economics Ian Shepherdson. "Nevidíme žádné specifické faktory, jež by mohly tento růst vysvětlit," dodal.

Stavební firmy v únoru položily v přepočtu na celý rok základy o 22,2 procent více obytných domů než v předchozím měsíci. Analytici přitom počítali s zhruba s šestiprocentním poklesem.

Bydlením to začalo, bydlením to i skončí?

Americký trh bydlení je jádrem nynější recese největší ekonomiky světa a krize na něm se vyvíjí již od počátku roku 2007. Krize trhu bydlení předloni vedla k hypoteční krizi, která postupně přerostla ve finanční krizi globálních rozměrů a ve svém důsledku způsobila útlum a recesi ve většině ekonomik světa.

Americká vláda minulý měsíc oznámila, že podpoří trh bydlení částkou až 275 miliard dolarů (zhruba 5,6 bilionu Kč), z toho 75 miliard USD je určeno na podporu lidí, kteří mají největší problémy se splácením hypotéky. Opatření by mělo pomoci až devíti milionům amerických domácností, kterým hrozí, že jim banka kvůli nesplácení hypotéky zabaví nemovitost a nechá je vystěhovat.

Lidovky.cz, ČTK