18. června 2007 15:30 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Vytvořte si vlastní kartu

Konec obyčejných karet? Banky začínají nabízet vlastní design. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Konec obyčejných karet? Banky začínají nabízet vlastní design. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Od letošního června začaly dvě tuzemské banky, Komerční banka a ČSOB, nabízet svým klientům novinku. Řeč je o takzvané image kartě, jejíž design si určuje sám zákazník.

„Prostřednictvím speciální webové aplikace si z naší galerie vybere obrázek, který se mu líbí, nebo si nahraje vlastní fotografii. Tu bude mít na lícní straně karty,“ uvádí Tomáš Kopecký z ČSOB. Největší zájem podle informací z poboček obou bank je o karty s fotografiemi rodinných příslušníků, domácích mazlíčků nebo s momentkami z dovolených. Banky tvrdí, že nová služba jim pomůže přilákat nové klienty. „Díky image kartě se naše banka stává atraktivnější,“ říká Zuzana Čepelková z Komerční banky.

Ostatní bankovní domy novinka nechává prozatím klidnými. Pozadu nechce zůstat pouze Česká spořitelna, která podobnou službu plánuje na začátek příštího roku.

„Možnost vlastního designu karet je atraktivním doplněním portfolia platebních karet,“ domnívá se Kristýna Havligerová z České spořitelny.

Českou republiku brzy čekají další speciální funkce nebo podoby platebních karet. Bezhotovostní platební styk má totiž před sebou velkou budoucnost a banky se předhánějí v exkluzivních nabídkách služeb zákazníkovi. Lidé se už naučili používat kartu nejen při výběru z bankomatu, ale stále častěji a pravidelně kartou platí u benzinových čerpadel, v obchodech nebo restauracích. Právě inovace a rozšiřující se možnosti karet budou hrát velkou roli v konkurenčním boji peněžních ústavů o klienta.

„Prakticky všechny banky nabízejí obdobné produkty za přibližně stejné ceny, právě takovýmto způsobem mohou banky klienty získávat,“ tvrdí Kopecký.

Brzy proto můžeme čekat další zajímavé novinky. Vedle už zavedeného CashBacku jde o možnosti volby vlastního čísla PIN ke kartě. „V současné elektrizované době není jednoduché si všechna ta čísla a kódy zapamatovat. Proto jsme se rozhodli tuto službu našim klientům nabídnout,“ říká Čepelková.

Budoucnost mají takzvané elektronické peněženky, kde je předplacený kredit. Ty se využívají jako dárkové karty nebo jsou určené pro sociální platby. Vizuální podoba je na zákazníkovi. „Mohou mít různé tvary, například psů nebo koček, z karty mohou vystupovat i uši,“ dodává Havligerová.

Výraznou změnou ale projde především vlastní podoba klasických platebních karet. „S postupem doby bude i u nás zaveden jejich nový design, který lze používat jako přívěšek na klíče. Existují i průhledné karty nebo karty s ještě více kulatým rohem,“ objasňuje Kopecký.

Najdete na Lidovky.cz