15. dubna 2008 7:33 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Vzniká letecký gigant

Delta Air Lines a Northwest se spojují.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Delta Air Lines a Northwest se spojují. | foto: ČTK

ATLANTA Aerolinky po celém světě čeká tvrdá konkurence. Americké letecké společnosti Delta Air Lines a Northwest se spojují. Jejich fúzí, která bude provedena výměnou akcií v hodnotě více než tři miliardy dolarů, vznikne největší letecká společnost na světě.

Jednání o společném podniku probíhala letos již v březnu, ale vše skončilo na tom, že se zástupci společností nedokázali dohodnout s odborovými svazy pilotů. Právě piloti by současná jednání mohli ještě zkomplikovat. Důvodem je hodnostní zařazení pilotů, od kterého se odvíjí výše mezd, pracovní program a velikost letadel, jimiž mohou piloti létat.
 Už na počátku letošního roku piloti společnosti Northwest oznámili, že podpoří fúzi s jinými aerolinkami pouze za předpokladu, že zaměstnanci obdrží podíl v nové firmě. Informovala o tom agentura AP a Reuters.

Delta i Northwest jsou stejně jako České aerolinie členem letecké aliance SkyTeam. Nové aerolinky budou mít sídlo v Atlantě a budou létat pod praporem Delty. Roční příjmy nové společnosti se 75.000 zaměstnanci se mají pohybovat kolem 35 miliard dolarů. V čele aerolinek bude stát generální ředitel Delty Richard Anderson.

Fúze má aerolinkám podle jejich prohlášení pomoci zlepšit jejich výkonnost, a lépe se tak vyrovnat s rostoucími cenami pohonných hmot. Posílí také jejich konkurenční pozici na mezinárodním poli.

Delta má silnou pozici v Atlantě, která je jejím leteckým centrem, a v letech přes Atlantik. Northwest pak mají rozsáhlé postavení v Asii, včetně svého centra v Tokiu. Aerolinky zatím neplánují ukončení provozu na některých trasách.

Mírné oživení amerického leteckého průmyslu začalo kvůli rostoucím cenám pohonných hmot a oslabující ekonomice ochabovat a některé aerolinky se potýkají se ztrátami. Za poslední dva týdny vyhlásily bankrot americké letecké společnosti Aloha Airlines, Champion Air, ATA Airlines, Skybus Airlines a Frontier Airlines. Fúze jsou podle odborníků i představitelů
aerolinek jednou z možností stabilizace křehkého a roztříštěného sektoru, protože umožní aerolinkám snížit náklady, omezit kapacitu a zvýšit ceny. Spojení Delty a Northwestu by mohlo odstartovat další fúze v sektoru. V současnosti se mluví o spojení mezi americkými společnostmi United a Continental, napsaly agentury AP a Reuters.

 

ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.