31. května 2016 13:20 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Vznikne ‚superúčet‘. Lidem bude pro různá konta stačit jeden PIN

Klienti uvidí skrze jeden přístup na všechny své peníze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Klienti uvidí skrze jeden přístup na všechny své peníze. | foto: Ilustrace Richard CortésČeská pozice

PRAHA Ten, kdo má dnes účty v různých bankách, si musí u všech z nich pamatovat PIN a další přihlašovací údaje. Od ledna roku 2018 takovému člověku ale bude stačit projít zabezpečovací procedurou jen jednou a pak „uvidí“ na všechny své peníze.

To je přitom jen jedna ze změn, která přináší nová evropská legislativa o platebních službách (PSD2).

Další novinkou je, že klienti budou moci z jednoho „místa“ zadávat jednorázově instrukce dalším finančním institucím, například bankám, jak mají s jejich penězi nakládat.

Směrnice totiž otevře bankovní trh i třetím stranám, tedy pustí do něj novou konkurenci. Ta může tradičním finančním domům pak řádně zatopit, nebo je i zčásti nahradit. Bankám tak nezbývá než se přizpůsobit.

Například Česká spořitelna či Air bank se na tuto změnu již připravují. „V našem novém internetovém bankovnictví si bude možné po 13. lednu 2018 zobrazit i jiné účty u českých bank, ne-li z bank po celé EU,“ potvrzuje pak Filip Zeman, ředitel digitálního a přímého prodeje České spořitelny.