Sobota 25. ledna 2020svátek má Miloš -4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

VZP odkryje, kolik platí nemocnicím. Ostatní pojišťovny to odmítly

Budova Všeobecné zdravotní pojišťovny. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Budova Všeobecné zdravotní pojišťovny. | foto: ČTK

PRAHA Pacienti se v nejbližších týdnech dozvědí, které nemocnice dostávají za stejnou léčbu od Všeobecné zdravotní pojišťovny více peněz, než jiné. Největší ze zdravotních pojišťoven totiž hodlá vyslyšet písemný požadavek Platformy zdravotních pojištěnců.

Občanské sdružení přitom na přelomu roku požádalo zdravotní pojišťovny o všechny smlouvy a úhradové dodatky se všemi nemocnicemi za předloňský, minulý i letošní rok. "Chceme znát individuální cenu bodu a sazbu, z čehož se dá zjistit, zda některé nemocnice dostávají za stejnou léčbu víc," uvedla Michaela Filipová, prezidentka Platformy zdravotních pojištěnců.

VZP by měla sdělit také průměrné výdaje na pojištěnce v jednotlivých krajích a ve vybraných městech. Platforma chce udělat analýzu dat i v souvislosti s plánovaným umožněním připlácení za nadstandardy.

"Chceme ještě předtím, než se začne připlácet, ověřit, jak moc efektivně se peníze ze zdravotního pojištění vynakládají," uvedl právník platformy Ondřej Dostál. Sdružení chce také například ověřit, jak je v jednotlivých regionech přístupná biologická léčba. Tyto informace se pacienti dozvědí v průběhu dalších několika týdnů.

"VZP požádala o čas na zpracování odpovědí a vyčíslení jejich ceny," informoval Dostál. Podle vyjádření pojišťovny Lidovým novinám by sdružení mohlo informace obdržet už v průběhu příštího týdne.

Ostatní pojišťovny odmítly

Zatímco VZP s poskytnutím informací problém, zdá se, nemá, zaměstnanecké pojišťovny požadavek zamítly. "Argumentují tím, že nejsou veřejné instituce. Městský soud v Praze už ale v minulosti řekl, že jsou povinné tyto informace poskytnout, nevztahuje se na ně obchodní tajemství," vyjádřil se Dostál. Platforma zdravotních pojištěnců hodlá proto podat stížnost ředitelům zaměstnaneckých pojišťoven.

"Pokud nás odmítnou, jsme připraveni se soudit a vzhledem k rozhodnutí městského soudu si myslíme, že máme velkou šanci soudní cestou uspět," řekl Dostál. Stále však věří, že se s pojišťovnami dokážou dohodnout i bez soudu.

Lékaři - ilustrační foto.

"Napsali jsme, že informace nemůžeme poskytnout, nicméně budeme se sdružením jednat. Analyzujeme ještě, které informace bychom mohli poskytnout a hledáme cestu, jak jim vyhovět. Není to tak, že bychom je odmítli. Zároveň si ale nejsem jistý tím, že jim budeme moci plně vyhovět," sdělil Jaromír Gajdáček, prezident Svazu zdravotních pojišťoven.

Nemocnice se zveřejňování údajů přitom nebrání. "Požadavek vnímám jako naprosto legitimní," řekl například ředitel Fakultní nemocnice Ostrava Svatopluk Němeček.

Platforma zdravotních pojištěnců by chtěla na základě požadovaných dat také vyhodnotit, které pojišťovny zajišťují potřeby pojištěnců nejlépe. Lepší informovanost by pak podle nich mohla vést i k přechodu některých lidí k jiné pojišťovně.

Premium

Nejhorší jsou opilí pasažéři. Letět v Maxu bych se bála, říká blogující letuška

Letuška Magdaléna Škardová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Být letuškou či stewardem je snem mnoha dětí. Přesně takový dětský sen si splnila Magdaléna Škardová z Brna. Poté, co...

Premium

Opustil ji manžel, mentorka i její hlas. Bojovnice Radůza však tvoří dál

Radůza při koncertu v pražském divadle Dobeška (22. ledna 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Významná česká písničkářka Radka Vranková se může pyšnit i jinými úspěchy. Je výbornou spisovatelkou a rovněž matkou....

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...