Neděle 15. prosince 2019svátek má Radana, Radan 2 °C občasný déšť Předplatné LN
21. ledna 2011 7:47 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

VZP odkryje, kolik platí nemocnicím. Ostatní pojišťovny to odmítly

Budova Všeobecné zdravotní pojišťovny. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Budova Všeobecné zdravotní pojišťovny. | foto: ČTK

PRAHA Pacienti se v nejbližších týdnech dozvědí, které nemocnice dostávají za stejnou léčbu od Všeobecné zdravotní pojišťovny více peněz, než jiné. Největší ze zdravotních pojišťoven totiž hodlá vyslyšet písemný požadavek Platformy zdravotních pojištěnců.

Občanské sdružení přitom na přelomu roku požádalo zdravotní pojišťovny o všechny smlouvy a úhradové dodatky se všemi nemocnicemi za předloňský, minulý i letošní rok. "Chceme znát individuální cenu bodu a sazbu, z čehož se dá zjistit, zda některé nemocnice dostávají za stejnou léčbu víc," uvedla Michaela Filipová, prezidentka Platformy zdravotních pojištěnců.

VZP by měla sdělit také průměrné výdaje na pojištěnce v jednotlivých krajích a ve vybraných městech. Platforma chce udělat analýzu dat i v souvislosti s plánovaným umožněním připlácení za nadstandardy.

"Chceme ještě předtím, než se začne připlácet, ověřit, jak moc efektivně se peníze ze zdravotního pojištění vynakládají," uvedl právník platformy Ondřej Dostál. Sdružení chce také například ověřit, jak je v jednotlivých regionech přístupná biologická léčba. Tyto informace se pacienti dozvědí v průběhu dalších několika týdnů.

"VZP požádala o čas na zpracování odpovědí a vyčíslení jejich ceny," informoval Dostál. Podle vyjádření pojišťovny Lidovým novinám by sdružení mohlo informace obdržet už v průběhu příštího týdne.

Ostatní pojišťovny odmítly

Zatímco VZP s poskytnutím informací problém, zdá se, nemá, zaměstnanecké pojišťovny požadavek zamítly. "Argumentují tím, že nejsou veřejné instituce. Městský soud v Praze už ale v minulosti řekl, že jsou povinné tyto informace poskytnout, nevztahuje se na ně obchodní tajemství," vyjádřil se Dostál. Platforma zdravotních pojištěnců hodlá proto podat stížnost ředitelům zaměstnaneckých pojišťoven.

"Pokud nás odmítnou, jsme připraveni se soudit a vzhledem k rozhodnutí městského soudu si myslíme, že máme velkou šanci soudní cestou uspět," řekl Dostál. Stále však věří, že se s pojišťovnami dokážou dohodnout i bez soudu.

Lékaři - ilustrační foto.

"Napsali jsme, že informace nemůžeme poskytnout, nicméně budeme se sdružením jednat. Analyzujeme ještě, které informace bychom mohli poskytnout a hledáme cestu, jak jim vyhovět. Není to tak, že bychom je odmítli. Zároveň si ale nejsem jistý tím, že jim budeme moci plně vyhovět," sdělil Jaromír Gajdáček, prezident Svazu zdravotních pojišťoven.

Nemocnice se zveřejňování údajů přitom nebrání. "Požadavek vnímám jako naprosto legitimní," řekl například ředitel Fakultní nemocnice Ostrava Svatopluk Němeček.

Platforma zdravotních pojištěnců by chtěla na základě požadovaných dat také vyhodnotit, které pojišťovny zajišťují potřeby pojištěnců nejlépe. Lepší informovanost by pak podle nich mohla vést i k přechodu některých lidí k jiné pojišťovně.

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

DÁRKY PRO BABIČKU: Potěšte ji pod vánočním stromkem něčím originálním
DÁRKY PRO BABIČKU: Potěšte ji pod vánočním stromkem něčím originálním

Ještě vám chybí dárek pro milovanou babičku a přemýšlíte, co jí nadělit pod stromeček? Připravili jsme pro vás malou inspiraci.