11. června 2011 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Vzpoura dlužníků: lidem vadí bezohlednost exekutorů

Exekutor | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Exekutor | foto: Lidové noviny

Peníze omylem nedojdou na správný účet kvůli špatně vyplněnému variabilnímu symbolu. Anebo platba přes web kvůli technické chybě neprojde k adresátovi. I takové nepatrné chyby stačí, aby vás – nic netušícího dlužníka – časem překvapil exekutor.

Ten pak nekompromisně zabaví i věci, které dlužníkovi ani nepatří, a ještě si za razii účtuje ceny, které stokorunové dluhy navýší na částku přesahující deset tisíc korun. Stále více dlužníků se s tímto postupem odmítá smířit: kárných žalob na "nedotknutelné" přibývá.
Zatímco loni přijal Nejvyšší správní soud 16 kárných žalob na exekutory, jen za letošní půlrok jich řeší už dvanáct. Celkem má soud na stole 101 kárných žalob.

"Evidujeme kárné žaloby na 47 exekutorů," upřesnila pro LN mluvčí Nejvyššího správního soudu Petra Lavická. Pro úplnost: v zemi dnes působí 143 soudních exekutorů. Kvůli chybám v exekučním řízení tak dnes čelí kárné žalobě každý třetí exekutor v Česku.
Lidé si stěžují na bezohledné chování vymahačů dluhů a také na neoprávněné exekuce, kdy je zabavován majetek, který dlužníkovi nepatří.

Skutečnost, že k neoprávněným exekucím vůči nevinným dochází, přiznává i prezidentka Exekutorské komory Jana Tvrdková. Vysvětluje to ale tak, že exekutoři často počítají s tím, že lidé si v rodině dokážou snadněji zjednat nápravu. "Každý by měl vědět, s kým žije. Aktiva umějí lidé sdílet bez problémů. Když ale mají sdílet i pasiva, tak se diví," řekla Tvrdková.