30. května 2008 14:01 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

WHO chce vymýtit tabákovou reklamu

WHO požaduje úplný zákaz tabákové reklamy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy WHO požaduje úplný zákaz tabákové reklamy. | foto: AFP

ŽENEVA Světová zdravotnická organizace vyzvala k zákazu veškeré tabákové reklamy, propagace a sponzorství. Chce tak snížit počet mladistvých kuřáků, kteří jsou podle ní oběťmi důmyslných marketingových technik v časopisech, filmech, na internetu, koncertech i sportovních akcích. Zákaz požaduje organizace s ohledem na děti. Skoro čtvrtině nových kuřáků je méně než deset let.

"Čím více jsou mladí lidé vystaveni tabákové reklamě, tím je
pravděpodobnější, že začnou kouřit," uvedla WHO před sobotním Světovým dnem bez tabáku. Obvinila rovněž výrobce cigaret, že klamně spojují používání tabákových výrobků s vlastnostmi, jako je sex appeal.

Většina kuřáků podle organizace začala s používáním tabákových výrobků před dovršením 18 let a téměř čtvrtině nových kuřáků je méně než deset let. Z celosvětového průzkumu podle WHO vyplynulo, že 55 procent dětí ve věku od 13 do 15 let v uplynulém měsíci vidělo na billboardech reklamy na cigarety. Zhruba 20 procent dětí pak vlastní předmět, na kterém je logo některé z
cigaretových značek.

Šéf protitabákových aktivit WHO Douglas Bettcher uvedl, že je nezbytné úplně zakázat tabákovou inzerci, aby se zajistila ochrana mládeže před nebezpečnými reklamními sděleními. Zavedení zákazu je podle něj potřebné zejména v chudších zemích, kde se tabákové firmy často zaměřují na dívky.

"Polovičatá opatření nejsou dostatečná," řekl Bettcher. "Pokud je zakázána jedna forma reklamy, tabákový průmysl jednoduše přesune své velké zdroje na jinou formu. Vyzýváme vlády, aby uvalily úplný zákaz, který by rozbil tabákovou marketingovou síť," dodal.

Lidovky.cz

Advantage Consulting, s.r.o.
NÁVRHÁŘ ELEKTRO OBVODŮ

Advantage Consulting, s.r.o.
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 25 000 - 45 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz