1. března 2007 9:14 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Windows Vista: větší bezpečí, pomalejší hry

Bill Gates | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bill Gates | foto: Vadim GhirdaČTK

PRAHA Česká republika se nových Windows Vista dočkala přibližně měsíc poté, co systém slavnostně představil šéf Microsoftu Gates ve Spojených státech. Operační systém i kancelářský balík Office 2007 se prodávají kompletně v češtině.

Cena při koupi s novým počítačem začíná přibližně na 2300 korunách, což je srovnatelné se základní verzí dnes nejčastěji používaného operačního systému Windows XP.

 

Microsoft: Cenu zvýšila EU


„Vistu překládalo do češtiny pětadvacet lidí po dobu jednoho roku,“ řekl na setkání s novináři generální ředitel českého Microsoftu Michal Čupa. Systém obsahuje více než dva miliony slov a nápověda skoro jeden a půl milionu. „Lokalizovanou verzi poté vyzkoušelo čtrnáct tisíc testerů,“ dodal Čupa.

Proč si koupit nový systém?

1. Nové rozhraní. Windows Vista vytvořil Microsoft s ohledem na práci s multimédii. Velmi snadná je manipulace s fotografiemi nebo vytváření  jednoduchých filmů. 

2. Vylepšené vyhledávání souborů.
Se zvyšující se kapacitou úložného prostoru v počítači se zvyšuje i počet souborů. Vista umí mezi nimi rychle hledat a jednoduše je třídit.

3. Vylepšené šifrování ocení především uživatelé notebooků. Program BitLocker dokáže zašifrovat celý disk, takže se do něj případný zloděj nedostane.

Zřejmě nejviditelnější změnou proti Windows XP je nové ovládací rozhraní, které Microsoft pojmenoval Aero. V něm je možné pohodlně a přehledně listovat okny, systém také zobrazuje, co v daném okně probíhá, když na jeho odkaz uživatel ukáže myší na dolní liště. V tomto případě jde ale pouze o vizuální vylepšení ovládání.

Mnoho pravděpodobně důležitějších vylepšení zůstává na první pohled skryto uvnitř systému a souvisí především s bezpečností před různými útoky, které uživatelům hrozí z internetu. Vista například dokáže upozornit na to, že se nějaký program snaží spustit na pozadí, což je obvyklé například u počítačových virů.

Microsoft spoléhá na prodej s novými počítači 
Systém bude na českém trhu dostupný v několika verzích. Nejlevnější Home Basic neobsahuje ovládací rozhraní Aero a příliš se neliší od Windows XP. Systém Home Premium, který budou zřejmě uživatelé kupovat nejčastěji, už nové Aero obsahuje, podporuje a má mnoho multimediálních funkcí navíc. Pro nejnáročnější uživatele je připravena verze Ultimate, v níž je například možné zašifrovat kompletně celý pevný disk. Obsahuje také pokročilé funkce pro zálohování souborů.

Proč si jej nekoupit?

1. Nepotřebujete ho. Vista v základní verzi neumí nic moc navíc než verze Windows XP.
 
2. Musíte aktualizovat hardware.
Ke správnému běhu pokročilejších funkcí (rozhraní Aero) je nutné koupit nové komponenty, např. rychlejší grafickou kartu a více paměti.
 
3. Některé programy nemusejí pracovat správně.
Týká se to například nejpoužívanějšího softwaru pro vypalování CD Nero nebo některých produktů firmy Symantec (výrobce antivirů). Tyto programy je nutné aktualizovat.

Microsoft spoléhá při prodeji softwaru, jako jsou Windows nebo Office, především na takzvané OEM licence. Ty si uživatelé kupují výhradně s novými počítači a jsou cenově mnohem výhodnější než „krabicové“ verze programů. „OEM licence tvoří přibližně polovinu licencí na trhu a devadesát procent licencí pro domácí uživatele,“ řekl LN Tomáš Koška, ředitel divize Windows Client firmy Microsoft.

Hráči a grafici by měli raději počkat 
Windows Vista by si zatím neměli pořizovat hráči počítačových her. Podle testů serveru Tom's Hardware hry v novém operačním systému běhají o pět až deset procent pomaleji. V případě profesionálních gramů pro tvorbu 3D objektů činil pokles výkonu dokonce více než osmdesát procent.

Částečně tento problém souvisí s dosud nedokonalými ovladači ke grafickým kartám, jejichž výkon je pro tyto aplikace důležitý. Výrobci již přislíbili nápravu, které by se uživatelé měli dočkat co nejdříve.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!