27. května 2009 11:26 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Wohnouti si podle fanoušků za album zaslouží pět korun

Kapela Wohnout se rozhodla nabízet své album zdarma. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kapela Wohnout se rozhodla nabízet své album zdarma. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Kapela Wohnout, která nechávala v březnu své fanoušky, aby si stáhli nejnovější album Karton veverek na libovolnou cenu, dnes zveřejnila výsledky prodeje. Přes 50 tisíc lidí tak za stažení hudby z internetu dobrovolně zaplatilo čtvrt milionu korun. Taktika 'zaplať kolik chceš' se tak Wohnoutům moc nevyplatila.

Skupina Wohnout si tak podle fanoušků za jedno album v průměru zaslouží pět korun, mezi platícími zákazníky byl pak průměr 65 korun. Výrazně více ocenili skupinu Wohnout muži (70 % ze všech zákazníků) a nejvíce na album přispěli lidé ve věku 27-40 let.

Fanoušci nejvíce stahovali na začátku měsíce, přičemž většina z nich stáhla rovnou celé album. "Tento projekt nám pomohl potvrdit teorii, že za hudbu na internetu je část fanoušků ochotna platit, ovšem cena digitálního alba by měla být do 100 korun," řekl Michal Němec, ředitel portálových služeb společnosti T-Mobile, která prodej zprostředkovala. 

Více než tři sta korun nakonec zaplatili jen dva fanoušci. Nejvíce se album líbilo uživateli, který Wohnotům poslal 495 korun. Z regionálního pohledu skupinu nejvíce podpořili fanoušci v Praze, Středočeském a Jihomoravském kraji, u ostatních krajů za stažení platilo méně než 10 % z nich.

Stejný model použili před více než rokem Britové Radiohead, když vydávali album In Rainbows. Podle výzkumu společnosti Record of the Day si zadarmo desku stáhla asi jedna třetina zájemců, zbytek zaplatil v průměru čtyři libry. Portál Gigwise pak spočítal, že album si stáhlo 1,2 milionu uživatelů. To by znamenalo, že si kapela jen on-line prodejem desky v mp3 přišla na 3,2 milionu liber. Jelikož si kapela internetový prodej organizovala sama, všehcny tyto peníze šly rovnou kapele.

Lidovky.cz

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?