Středa 8. dubna 2020svátek má Ema 3 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

WTO přestane dotovat vývoz zemědělců

Litevský ministr zahraničí Antaras Valionis při projevu na plenárním zasedání Světové obchodní organizace. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Litevský ministr zahraničí Antaras Valionis při projevu na plenárním zasedání Světové obchodní organizace. | foto: ČTK

HONGKONG Členské země Světové obchodní organizace (WTO) dnes schválily deklaraci, která počítá se zrušením subvencí na vývoz zemědělských produktů do roku 2013. Oznámila to agentura Reuters.

Deklarace otevírá cestu k rozsáhlejší dohodě o liberalizaci světového obchodu v rámci
takzvaného katarského kola obchodních jednání.

Podpora exportu bavlny by ale měla být ukončena již v příštím roce a nejchudším zemím by měl být do roku 2008 usnadněn přístup na světové trhy. 

Deklarace dále předpokládá, že konečným termínem pro úplný návrh obchodní dohody v rámci takzvaného katarského kola obchodních jednání bude 30. duben 2006. Katarské kolo začalo v roce 2001 v katarské metropoli Dauhá.

Podle původních předpokladů už mělo být ukončeno, ale jeho uzavření zatím vždy bránila otázka zemědělství a jeho podpory ve vyspělých zemích. Katarské kolo by mělo řešit obavy chudých států, které tvrdí, že předchozí jednání WTO na ně příliš nepamatovala.

Nejméně rozvinuté země světa by podle návrhu deklarace měly do roku 2008 získat volný přístup na světové trhy pro minimálně 97 procent svého zboží. Země přitom požadovaly odstranění cel a kvót u 99,9 procenta zboží.

Nevládní organizace, jež stojí na straně rozvojových zemí, se k návrhu postavily chladně. "Hongkong spravedlnost nepřinesl," uvedla katolická charitativní organizace CAFOD

Rozvojové státy chtějí získat jednodušší přístup na trh bohatých zemí, které své zemědělce chrání nejrůznějšími podporami a dotacemi. Chudé země ve většině případů nemohou nabídnout nic jiného než zemědělské produkty, a otázka zrušení subvencí je tedy pro ně naprosto klíčová.
,
Premium

Klienti versus cestovní kanceláře: jak nepřijít o peníze za zájezd

Schůze poslanecké sněmovny. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Cestovní kanceláře jsou zahlceny žádostmi klientů o zrušení zájezdů. Sociální sítě se plní příspěvky nespokojených...

Premium

Ufňukaná generace. Mladí v pandemické panice možná konečně dospějí

Schůze poslanecké sněmovny. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vše zlé může být k něčemu dobré. Dokonce i koronavirus. Magazín Víkend DNES se domnívá, že mladí lidé v pandemické...

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Schůze poslanecké sněmovny. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...