10. září 2013 12:54 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Wüstenrot? Ne, brněnský Wüstenrolt podvedl tisíce lidí žádajících o půjčku

Policie (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policie (ilustrační foto). | foto: ČTK

BRNO Policie stíhá dva šéfy firem Golden Prize Company a Wüstenrolt za rozsáhlé úvěrové podvody. Podle spisu připravili od května 2010 pod příslibem získání výhodného úvěru 2364 klientů celkem o 16,5 milionu korun. Muži jsou stíháni na svobodě, hrozí jim deset let vězení.

Podezřelí jsou dva muži z Brna, kteří prostřednictvím internetu a inzerátů nabízeli rychlé získání úvěru. Zaměstnávali 80 obchodních zástupců v celé zemi. Klient měl slíbeno získání rychlého úvěru, bez ohledu na to, v jaké je finanční situaci.

Zájemce musel jen zaplatit vratnou zálohu. Když ji uhradil, byla mu doručena na mobilní telefon SMS, že jeho úvěr byl schválen. Ani jeden ze zákazníků ale peníze nikdy nedostal.

Pokud se nespokojený klient obrátil na obchodního zástupce, s nímž půjčku dojednával, odpověděl mu, že za vyplacení očekávané půjčky nemůže, že se klient musí obrátit přímo na firmu. Na telefonické infolince se pak klient dověděl, že je jeho úvěr vyřizován.

Chceš půjčku? Zaplať

Celkem lidé platili jako vratné zálohy od 3500 korun (žádost o půjčku 50 000 korun) do 20 000 korun (žádost o půjčku půl milionu korun). Mnozí se touto platbou dostali do značných finančních potíží.

Rychlou půjčku bez většího prověřování své finanční situace potřebovali mnohdy důchodci nebo dlužníci, kteří potřebovali peníze na umořování svých závazků.

Některým lidem došla trpělivost a smlouvu s firmou zrušili. Následně jim přišla odpověď, že nedodrželi uzavřenou smlouvu a vratná záloha propadá ve prospěch firmy.

Podobnost "čistě náhodná"

Na trhu nejprve působila od května 2010 do září 2011 firma Golden Prize Company. Když se dostala do potíží, nahradila ji společnost Wüstenrolt. Působila na finančním trhu od září 2011 do července 2012.

Nemá nic společného se známou bankovní společností Wüstenrot. "Pachatelé se jen inspirovali jejím jménem. Zneužili jméno solidní firmy," uvedl vedoucí jihomoravské hospodářské kriminální policie Rostislav Šenk.

Rozsáhlý spis ve sto šanonech

Obě firmy vedli nastrčené "bílé koně", které řídili podle policie sedmatřicetiletý B.R. a osmadvacetiletý J.V. Jsou stíháni na svobodě. Když cítili, že se i Wüstenrolt dostává do potíží, protože klienti na ni podávají trestní oznámení, založili si třetí firmu nazvanou Liadios Czech. Je sice zapsána v Obchodním rejstříku, činnost ale nevyvíjí.

ČTĚTE TAKÉ:

Ani jedna z firem neměla sídlo. Jednání s obchodními zástupci se odehrávala v brněnských kavárnách. Jediným kontaktním bodem byla poštovní schránka na centrálním brněnském náměstí Svobody.

Objasňování kauzy bylo podle Šenka velmi složité a časově namáhavé. Kriminalisté vyslechli stovky podvedených a písemná dokumentace ke spisu je uložena v přibližně sto šanonech.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!