11. února 2008 15:50 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Yahoo námluvy Microsoftu odmítl

Yahoo (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Yahoo (ilustrační foto) | foto: Brian McGuinessAFP

SUNNYVALE (USA) Americká internetová firma Yahoo Inc. odmítla nabídku od softwarového gigantu Microsoft Corp. k převzetí. Její management označil nabízenou částku za nedostatečnou.

Pokud by se Yahoo a Microsoft daly dohromady, vznikl by významný rival firmě Google. Ta je lídrem v internetovém vyhledávání a reklamě na webu.

Správní rada Yahoo ale jednomyslně dospěla k závěru, že předložený záměr Microsoftu není v zájmu akcionářů firmy. Yahoo ve zprávě uvedla, že ji snaha softwarového gigantu výrazně podhodnocuje.

Nabídka Microsoftu ze začátku února představuje 31 dolarů na akcii a některé zdroje uvádějí, že Yahoo nebude posuzovat návrh pod 40 dolary. To by znamenalo celkovou cenu 56 miliard dolarů (990 miliard Kč).

Microsoft 1. února nabídl za Yahoo hotovost a své akcie, tedy celkem 44,6 miliardy dolarů. Při tehdejší ceně své emise tak předložil k akciím Yahoo dvaašedesátiprocentní prémii. Vzhledem k tomu, že jeho akcie od té doby klesly, je teď nyní nabídka za 41,8 miliardy dolarů (739,6 miliardy Kč).

Podle analytiků může Microsoft nabízenou cenu zvýšit nebo se může obrátit přímo na akcionáře Yahoo. Musel by s tím ale vystrnadit z desetičlenné správní rady její současné členy. Případné zvýšení nabídky na více než 40 dolarů za akcii, tedy o 12 miliard dolarů, by na druhou stranu mohlo vadit akcionářům Microsoftu.

Yahoo při hledání možností, jak odvrátit spojení s Microsoftem, začala zvažovat i partnerství v reklamě s Googlem. Podle některých analytiků by toto partnerství mohlo zvýšit zisk obou společností, avšak mohlo by znamenat problémy s antimonopolními úřady.
ČTK, Lidovky.cz

Adecco spol. s r.o.
LISAŘ ČB, 3 směny

Adecco spol. s r.o.
Jihočeský kraj
nabízený plat: 18 000 - 23 000 Kč