4. února 2008 10:40 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Yahoo uvažuje o spojení s Googlem

Google | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Google | foto: Reprofoto

SAN FRANCISCO Internetová společnost Yahoo se možná místo s Microsoftem spojí s internetovou jedničkou Google. Podle informovaných zdrojů pokládá společnost nabídku Microsoftu v hodnotě 44,6 miliardy dolarů (777,5 miliardy Kč) za podhodnocenou. Management Yahoo údajně zvažuje, že obnoví jednání, která s Googlem o alianci vedl před několika měsíci.

Jak uvedl další zdroj, Yahoo kontaktovala celá řada firem z médií, technologického sektoru, telekomunikací i financí, o žádné alternativní nabídce se však neví.

Microsoft ve svém dosud nejodvážnějším pokusu o akvizici v pátek nabídl převzetí Yahoo po 31 dolarech za akcii. Společnost Yahoo odpověděla, že její správní rada nabídku vyhodnotí. V interním sdělení šéfové Yahoo uvedli: "Chceme zdůraznit, že nebylo učiněno absolutně žádné rozhodnutí; na rozdíl od toho, co se někteří lidé snaží naznačovat, rozhodně nezačíná žádný proces integrace".

Pro Yahoo už však existuje už jen málo přirozených partnerů, kteří by mohli vstoupit do nabídkové války s Microsoftem. Podle analytiků by spojení Yahoo s Googlem nemohlo být schváleno antimonopolními úřady, protože by v oboru internetového vyhledávání a reklamy vytvořilo prakticky monopol.

Podle webové stránky listu Wall Street Journal generální ředitel Googlu Eric Schmidt zavolal šéfovi Yahoo Jerry Yangovi, aby mu proti Microsoftu nabídl pomoc. Analytici se domnívají, že za snahou Yahoo najít alternativního partnera může být pouze to, že tím chtějí donutit Microsoft ke zvýšení nabídky. Společnost Microsoft, největší světový výrobce softwaru, přitom chtěla Yahoo koupit právě proto, aby mohla začít konkurovat Googlu, jehož podíl na trhu internetových vyhledávačů dosáhl již 77 procent. Yahoo je druhá se 16 procenty, Microsoft si sice drží třetí místo, avšak daleko vzadu s podílem 3,7 procenta.

Lidovky.cz, ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
ODBORNÝ TECHNIK VÝTAHŮ

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 37 000 - 42 000 Kč