Neděle 31. května 2020svátek má Kamila 7 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

YouTube: z garáže k miliardám

YouTube | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy YouTube | foto: Reprofoto

PRAHA Jak je možné za rok a půl vybudovat firmu v hodnotě třicet sedm miliard korun? Stačí mít geniální nápad, stejně jako ho měli tři mladíci, kteří vytvořili internetovou stránku YouTube. Tu nyní kupuje firma Google.

Dnes již kultovní portál nabízí uživatelům počítačů zdarma ke zhlédnutí miliony videosouborů od hudebních klipů přes nejvtipnější reklamy nebo záběry z filmů až k soukromým nahrávkám z dovolených. Úspěšnou firmu ale nyní její tři zakladatelé prodali za rekordní částku společnosti Google.

„Za úspěchem YouTube je především fakt, že byli první, kdo začal sdílení videa zdarma nabízet. Během neuvěřitelně krátké doby se tak na serveru objevilo obrovské množství děl a konkurenti už firmu nemohli dohnat,“ myslí si internetový expert Patrick Zandl.

Stejně jako zmíněný Google nebo třeba i počítačový gigant Hewlett-Packard vznikl i YouTube v garáži. V kalifornském San Mateu společnost loni v únoru založili tři přátelé - programátoři Chad Hurley, Steve Chen a Jawed Karim.

Tito ani ne třicetiletí mladíci do té doby pracovali pro společnost PayPal, která zajišťuje on-line platby pro nákupy prostřednictvím počítače.

První zkušební provoz stránek proběhl loni v květnu. O šest měsíců později byl portál oficiálně spuštěn. Dnes lidé na YouTube každý den zhlédnou přes sto milionů klipů a denně přibude 65 tisíc nových. Stránku kvůli nim každý měsíc navštíví desítky milionů lidí.

Skromně začínající společnosti si brzy povšimli hledači investičních příležitostí a již v listopadu tak dostala významnou finanční injekci. Investiční skupina Sequoia capital, která financovala mimo jiné firmy Yahoo!, Apple nebo Oracle, rozpoznala perspektivní firmu a investovala do ní tři a půl milionu amerických dolarů (asi osmdesát milionů korun). Později, když se počáteční investice ukázala jako úspěšná, přidala k této sumě Sequoia i dalších osm milionů dolarů.

Google kupuje YouTube za 1,65 mld.

Americká internetová společnost Google zaplatí za YouTube zhruba 1,65 miliardy dolarů (asi 36,9 miliardy korun) ve formě vlastních akcií. Jde o jednu z nejvyšších částek vyplacenou v rámci internetového průmyslu. Na transakci okamžitě příznivě zareagovala i cena akcií Googlu. Nový vlastník chce nechat firmě její jméno i nezávislé vedení, aby byl zachován charakter značky. Kritici ovšem říkají, že oddělení obou firem je pojistkou Googlu proti očekávaným mnohamilionovým žalobám držitelů autorských práv ke zveřejněným videosnímkům.

YouTube se tak i díky této investici záhy posunul mezi desítku nejrychleji rostoucích internetových stránek na světě. A to i přesto, že firma se příliš nevěnovala marketingu a její propagace probíhala takřka výhradně formou vzájemných doporučení a e-mailových odkazů počítačových nadšenců.

Stránce se ale nevyhnula ani ostrá kritika, zejména za velmi lehkovážný přístup k autorským právům u zobrazených videosnímků. Firma totiž tuto problematiku vůbec nehlídá, uživatelé YouTube jsou na stránkách pouze požádáni, aby na ně neumisťovali filmy nebo klipy chráněné autorským právem.

„YouTube na rozdíl od některých konkurentů vůbec nezkoumá původ zveřejněného videa. I díky tomu počet snímků na jejich stránkách roste nesmírně rychle,“ uvedl Zandl. Společnost ovšem již za porušování autorských práv u amerických soudů napadlo hned několik velkých mediálních koncernů. S těmi se ale její šéfové snaží pokud možno dohodnout po dobrém. Na licenčních podmínkách se již domluvili se společností Universal Music i s firmou Sony BMG. Uživatelé YouTube podle dohody nepřijdou o své videoklipy, výměnou za poskytnutou licenci se ale firma bude s oběma mediálními giganty dělit o příjmy z reklamy.

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Zdravotník měří 21. dubna 2020 tlak pacientovi s nemocí covid-19, který je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Počet skútrů v Česku roste, porovnali jsme ty nejpopulárnější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Krize ho přišla na miliony. „Teď musíme hlavně bojovat a přežít.“ Vláda... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Trápí vás bradavice? Zbavit se jich můžete i v pohodlí domova
Trápí vás bradavice? Zbavit se jich můžete i v pohodlí domova

Těšíte se na léto, příjemné sluneční paprsky, chvíle strávené s rodinou v přírodě, u vody nebo na výletech? Během těchto radovánek si ale můžete přinést bradavice. Zatočte s nimi snadno a rychle.