3. září 2007 8:53 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

YouTube zavádí cenzuru

Thajci nebudou moci sledovat celý obsah serveru YouTube. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Thajci nebudou moci sledovat celý obsah serveru YouTube. | foto: AFP

PRAHA Po pěti měsících se internetová video stránka YouTube vrací do Thajska. Činnost YouTube tam směla byla obnovena poté, co se server zavázal blokovat obsah, který thajské úřady označily za nelegální.

Thajská vláda YouTube zakázala v dubnu, když server odmítl odstranit videoklipy urážející devětasedmdesátiletého krále Pchúmipchona Adundétu. Urážlivé video umístili na stránky neznámí uživatelé loni v prosinci.
 
Společnost Google, vlastník serveru, se rozhodla thajské vládě vyhovět již v květnu. Další tři měsíce však trvalo, než YouTube odstranil sporné videoklipy a nainstaloval filtry, které mají v budoucnu urážkám thajského krále zabránit.

Zákony chránící monarchii před pomluvou, urážkou či výhrůžkami jsou v Thajsku velmi silné. Sporné videoklipy se na YouTube objevily jen pár dní poté, co tam byl za zničení obrázků krále k deseti letům vězení odsouzen sedmapadesátiletý Švýcar. Král mu však později udělil milost.

Thajsko není první zemí, ve které stránka filtruje obsah. Již v březnu letošního roku se YouTube v Turecku zavázal blokovat videa, jež urážejí zakladatele země Mustafu Kemala Atatürka.

Problémy s obsahem má YouTube i v Německu. Na serveru je totiž možné najít protižidovskou propagandu z roku 1940 i videoklipy zakázané neonacistické hudební skupiny Landser. Google se podle německého týdeníku Stern již zavázal, že závadná videa z YouTube odstraní.
Viktor Hanzlík, Lidové noviny

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!