7. listopadu 2007 14:39 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Z Letiště Praha bude akciová společnost

Letiště Ruzyně | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letiště Ruzyně | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

PRAHA Z pražského letiště se stane akciová společnost. Tu založí ministerstvo financí, které v ní bude zastupovat stát jako stoprocentního vlastníka. Převod majetku ze státního podniku na novou a.s. bude vláda schvalovat zřejmě v prosinci.

"Projednávalo se to bez rozpravy, je to jeden z řady formálních kroků vedoucí k převedení letiště na akciovou společnost," řekl premiér.

Zpočátku bude mít nová firma základní kapitál dva miliony korun, dodatečně se však na ní převede veškerý majetek nynějšího státního podniku Letiště Praha, který poté zanikne.  
O způsobu zpeněžení letiště ještě není rozhodnuto. "O termínech a způsobu privatizace Letiště Praha bude vláda rozhodovat až v příštím roce," řekl mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob. Uvažuje se o dlouhodobém pronájmu i o prodeji. Podle posledních informací z ministerstva dopravy je pravděpodobnější prodej.

Ministerstvo dopravy chce do března vypracovat analýzy, na základě kterých se rozhodne, jak velkého podílu se stát zbaví. Podle některých odhadů by mohla privatizace letiště vynést asi 70 miliard korun. Celý výnos poputuje do fondu dopravy.

Letiště Praha patří k nejúspěšnějším podnikům, které dosud stát vlastní. Loni činil čistý zisk téměř miliardu korun. Zároveň je Ruzyně největším vzdušným přístavem v nových členských zemí EU a každoročně se jí daří zvyšovat počet cestujících. V poslední době se objevily spekulace, že o letiště mají zájem investoři z Ruska.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz