9. srpna 2007 15:15 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Za dodávky se bude platit asi už od ledna

Mýtné brány | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mýtné brány | foto: Igor ŠefrČTK

PRAHA Řidiči malých nákladních vozů od 3,5 tuny budou možná muset platit na českých silnicích mýtné již od začátku příštího roku. Návrh vypracovalo ministerstvo dopravy, v příštích týdnech jej projedná vláda.

Plánované změny zveřejnil generální tajemník sdružení dopravců Česmad Bohemia Martin Špryňar. Informaci potvrdil i ministr dopravy Aleš Řebíček.

Dosud platí mýtné nákladní vodidla s hmotností 12 tun a více. "Pokud jde o zpoplatnění vozidel od 3,5 tuny do 12 tun, dáváme informaci, že je možné od 1. ledna 2008, respektive od 1. ledna 2009, dle stavu legislativy," napsal Řebíček. Podle Špryňara musí ministerstvo dopravy do konce září určit mýtné sazby pro malé náklaďáky, takže je velice pravděpodobné, že ty začnou platit již od ledna 2008.

Ministerstvo zároveň předloží vládě návrh dodatku ke smlouvě s firmou Kapsch. "Jde o doplnění stávající sítě o jedničky a budoucí dálnice," uvedl Řebíček. Kapsch dostaví mikrovlnný systém asi na 200 kilometrech silnic první třídy a stát mu zaručí výstavbu mýtného na všech budoucích dálnicích až do roku 2017.

Původně měl Kapsch stavět mýtné brány na 1200 kilometrech silnic první třídy. Zároveň chce ministerstvo dopravy informovat vládu o možnostech rozšíření mýtného na silnice nižších tříd. "To znamená, jak budeme postupovat v těch ekonomických a legislativních vyhodnoceních," sdělil Řebíček. Stát uvažuje o tom, že silnice nižších tříd by hlídal místo bran s mikrovlnami satelit.

Na satelitní systém chce stát vypsat nový tendr. "Bod číslo jedna v materiálu je, že vláda souhlasí s rozšířením mýtného na silnice první, druhé a třetí třídy, a to nás překvapilo," řekl Špryňar, podle kterého nejde pouze o informativní materiál. Česmad požaduje, aby MD
předložilo nejdříve analýzu výnosnosti systému na silnicích nižších tříd.

"Aby to, co vydělají dálnice, nespolkly silnice nižších tříd," obává se Špryňar prodělečnosti celé akce. Ministerstvo proto zřídilo čtyři komise, které mají efektivitu systému na krajských silnicích vyhodnotit. Komise však podle Česmadu dosud nezasedly.

Zpoplatnění krajských silnic žádají především hejtmani, kteří doufají v další příjem pro krajské pokladny. Elektronické mýtné se v České republice vybírá od ledna; povinnosti platit
podléhají zatím vozidla o hmotnosti 12 tun a více. Zpoplatněná je pouze necelá tisícovka kilometrů dálnic a rychlostních silnic.
Lidovky.cz, ČTK