27. srpna 2007 17:29 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Za dovolenou v Česku nejvíc utrácí Rusové

Staroměstské náměstí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Staroměstské náměstí | foto: Lidové noviny

PRAHA Rusové vedou žebříček cizinců, kteří nejvíce utrácejí za dovolenou v Česku. Jeden Rus zaplatí za pobyt v průměru více než 5500 korun na osobu, každý další den utratí denně v průměru 3500 korun.

Průměrného turistu stojí jeden den v Česku 2500 korun. Vyplývá to z aktuálního průzkumu STEMMARK pro ministerstvo pro místní rozvoj.

Na druhém místě jsou turisté ze středoamerických zemí. Jejich výdaje na dovolenou v ČR jsou zhruba o 1000 korun nižší. S Rusy se však co do počtu nemohou rovnat. Třetí jsou návštěvníci z USA s výdaji 4400 korun. Z toho 2400 zaplatí ještě před cestou a 2000 utratí na místě za nákupy.

Rusové si drží první příčku, i pokud jde o útratu přímo v České republice. Naopak před příletem zaplatí více Američané nebo například Thajci, kteří zase utrácejí méně přímo na místě. Kateřina Mátlová z odboru cestovního ruchu MMR však upozorňuje, že i peníze zaplacené předem mají pozitivní dopad na českou ekonomiku.

"Turisté platí předem za služby, které jsou realizované prostřednictvím cestovních kanceláří či jiných poskytovatelů služeb na území České republiky," řekla Mátlová. Celkové příjmy ČR z cestovního ruchu podle ní závisejí především na délce pobytu a hlavně množství turistů.

Nejdéle v ČR zůstávají Rusové, nejpočetnější jsou Němci. Loni do České republiky zavítalo 6,4 milionu zahraničních turistů a devizové příjmy z cestovního ruchu přesáhly 113 miliard korun. Tahounem příjezdové turistiky jsou právě Rusové, jejichž počet roste o desítky procent.

Naopak počet Němců stagnuje a například Britové ubývají a stěhují se dále na východ.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz