18. března 2015 7:47 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Za kolik si můžete půjčit na byt? Hypotéky zase zlevnily

Hypotéky jsou (opět) nejlevnější v historii. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hypotéky jsou (opět) nejlevnější v historii. | foto: Shutterstock

PRAHA Průměrná úroková sazba hypoték v Česku v únoru dále klesla na 2,27 procenta a dostala se tak na novou nejnižší hodnotu za dobu sledování. Předchozí minimum bylo letos v lednu, kdy průměrná sazba činila 2,34 procenta, vyplývá z údajů Fincentrum Hypoindexu.

Index sleduje od roku 2003 průměrnou úrokovou sazbu hypoték bez ohledu na dobu fixace. Na maximu byl index v srpnu 2008, kdy činil 5,82 procenta.

Objemy i počty hypotečních úvěrů se po slabším lednu zvýšily. Objemy vzrostly o 1,4 miliardy na 11,632 miliardy korun. Stejně tak se zvýšily i počty uzavřených hypotečních smluv. V únoru nízké sazby a různé akce nalákaly do bank pro hypoteční úvěr 6719 klientů, což je o 793 lidí více než v lednu.

„Pokles úrokových sazeb byl opět tažen aktivitou největších bank, které bojují o každého klienta. Přestože byl z hlediska sjednaných objemů měsíc únor příznivý, klesající marže tyto objemy nahradit nemohou. Český trh je relativně malý a zdá se, že banky se již smířily se situací, že vyšší marže budou hledat v jiných produktech,“ uvedl vedoucí analytik Fincentra Josef Rajdl.

Nejvíce si lidé půjčovali v roce 2007

Čím nižší jsou úrokové sazby, tím si lidé mohou od bank půjčit více peněz na nové bydlení. Z historického hlediska tato rovnice ale neplatí. Nejvyšší částky si lidé půjčovali v prosinci 2007. Tehdy byla průměrná hypotéka 1,921 milionu korun, průměrná úroková sazba přitom dosahovala 5,34 procenta.

Loni byla nejvyšší průměrná hypotéka v prosinci ve výši 1,8 milionu Kč. V lednu půjčovaná částka klesla na 1,726 milionu Kč, v únoru se průměrná hypotéka dostala na 1,731 milionu korun.

Lidovky.cz, ČTK