22. února 2010 8:40 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Za neplacení povinného ručení se vybralo už 66 milionů

Tragická nehoda (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tragická nehoda (ilustrační foto). | foto: ČTK

PRAHA Neplatičům povinného ručení nastávají v Česku zlé časy. Česká kancelář pojistitelů se pustila do tvrdého tažení proti nim a slaví úspěchy. Na penalizačních poplatcích se za loňský rok podařilo vybrat 65,5 milionu korun. Vyplývá to z údajů kanceláře.

Výzvu k zaplacení dlužného penále přitom obdrželo již bezmála 133 tisíc motoristů, kteří povinné ručení dosud ignorovali. Ti musejí doložit, že vozidlo bylo v průběhu loňského roku pojištěno nebo již vyřazeno z evidence. V opačném případě je pro ně připravena složenka s tučnou pokutou.

Penále naskakuje za každý den, kdy auto není pojištěno. U osobního vozu s motorem do 1850 kubických centimetrů činí výše pokuty 50 korun, u silnějších aut 70 korun denně.

O 30 procent nepojištěných aut méně

"Smyslem zavedení příspěvku do garančního fondu bylo razantně snížit počty nepojištěných vozidel na českých silnicích, kterých je stále několik stovek tisíc. Náš boj s neplatiči povinného ručení neustává, právě naopak," uvedl Jakub Hradec, výkonný ředitel ČKP.

Výsledkem toho je, že v uplynulém roce výrazně poklesl počet vozidel bez povinného ručení. Zatímco ještě v září 2008 bylo registrováno bez pojištění necelých 872 tisíc aut, o rok později to bylo méně než 609 tisíc vozidel. To znamená meziroční pokles asi o 30 procent.

Bez pojištění je ale stále asi osm procent vozidel Česká republika je podle Hradce na začátku intenzivního boje s nepojištěnými vozidly. Cílem je postupně se přibližovat zemím, kde mají situaci s vozidly bez povinného ručení velmi dobře zvládnutou.

Za příklad Hradec již dříve uvedl Finsko a Švédsko, kde se počet nepojištěných vozidel podařilo dostat pod jedno procento. V Česku je to podle ČKP stále okolo osmi procent. Tažení proti neplatičům povinného ručení vyvolalo vloni poměrně masivní reakci samotných hříšníků.

21 tisíc za Fabii

Řada z nich se rozhodla skončit s ignorováním této zákonné pojistky a své vozidlo si pojistili. Je to patrné v nárůstech smluv o povinném ručení u pojišťoven. "Zavedení úhradové povinnosti pro neplatiče povinného ručení vyvolalo značný zájem motoristů o toto pojištění. Za loňský rok jsme přitom počet pojištěných vozidel navýšili o 95 tisíc aut, což bylo nejvíce mezi pojišťovnami na trhu," uvedla Renata Svobodová, mluvčí České podnikatelské pojišťovny.

Zvýšený zájem o povinné ručení ale pojišťovny pocítily už v posledních měsících roku 2008. "I zde se jednalo o klienty, kteří uzavírali smlouvy kvůli zavedení penalizačních poplatků od ledna 2009. A to raději už v předstihu," doplnila Svobodová.

Takové jednání motoristů hříšníků je přitom pochopitelné, protože penále velmi rychle narůstá. Například majiteli nepojištěného vozu Škoda Fabia naběhlo od počátku roku 2009 k dnešnímu dni penále ve výši 20 900 korun. Pokud se jedná o silnější vůz, například s dvoulitrovým motorem, penále dnes dosáhlo už 29 260 korun.

Počet nepojištěných vozidel tak postupně klesá. Stále je jich ale na českých silnicích hodně. A to znamená velký problém. V posledních letech docházelo každý rok ke zhruba pěti tisícům nepojištěných škod ve výši okolo půl miliardy korun.

Povinné ručení

  • Od 1. ledna 2009 jsou neplatiči povinného ručení penalizováni. Za každý den bez povinného ručení musejí zaplatit 50 až 70 korun do garančního fondu České kanceláře pojistitelů (ČKP). ČKP tyto jedince postupně obesílá a současně i vymáhá nezaplacené penále. Za celý uplynulý rok dostalo výzvu k zaplacení penále celkem 132 810 osob. Do garančního fondu bylo vybráno 65,5 milionu korun.

  • Nepojištěná vozidla jsou přitom dlouhodobým závažným problémem na českých silnicích. V posledních letech docházelo každý rok ke zhruba pěti tisícům nepojištěných škod ve výši okolo půl miliardy korun.

  • S růstem počtu pojištěných vozidel vloni významně poklesl počet aut bez povinného ručení. Zatímco podle údajů ČKP bylo ještě ve třetím čtvrtletí 2009 nepojištěno necelých 872 tisíc aut, o rok později jich bylo již necelých 609 tisíc. Počet aut bez povinného ručení tak meziročně poklesl asi o 30 procent.

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.