17. prosince 2008 10:59 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Za nestanovení termínu přijetí eura nemůže MF

Miroslav Kalousek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslav Kalousek | foto: Lidové noviny

PRAHA Česká republika nebude ani v příštím roce usilovat o vstup do systému směnných kurzů ERM-II a letos nebude stanoven pevný termín pro přijetí eura. Vláda se tak usnesla na úterním zasedání poté, co jí byl předložen pravidelný analytický materiál ministerstva financí a České národní banky (ČNB).

V závěru tohoto materiálu se objevilo doporučení, aby vláda v letošním roce nestanovovala termín přijetí společné evropské měny euro a aby v roce 2009 neusilovala o vstup do systému směnných kurzů ERM-II. Vláda vzala toto doporučení na vědomí a bude se jím řídit.

Na tiskové konferenci po úterním zasedání vlády zaznělo, že vláda zamítla návrh ministerstva financí na to, aby se příští rok nestanovoval termín přijetí eura. Podle Kalouska ale vláda nic takového zamítnout nemohla, protože MF nic takového nenavrhovalo.

Podle Kalouska kabinet projednával analytický materiál ministra financí a guvernéra České národní banky, který ministr financí a guvernér ČNB předkládají vládě každoročně a který se zabývá reálnou konvergencí České republiky k eurozóně a plněním maastrichtských kritérií.

Jediné, co se během diskuse stalo, byl fakt, že přestože se tak vláda rozhodla postupovat, nepokládá za vhodné tuto skutečnost explicitně uvést v usnesení vlády," zdůraznil dnes Kalousek.

Exportéři volají po rychlém zavedení eura
Na přijetí eura panují ve vládě i na veřejnosti rozdílné názory. Na stanovení termínu přijetí eura naléhá opoziční ČSSD, premiér Mirek Topolánek (ODS) se ale tomu vyhýbá s poukazem na sílící finanční krizi, nutnost dokončit ekonomické reformy a stabilizovat veřejné finance.

Také bankéři, například guvernér ČNB Zdeněk Tůma, očekávají seriózní debatu o tomto kroku až v příštím roce. Podle úterního prohlášení vedení lidovců by ale měl kabinet postup přijetí eura závazně popsat do konce května příštího roku. Po co možná nejrychlejším zavedení eura volají exportéři.

Jednotnou měnou by do čtyř let měli platit všichni sousedé Česka. V Německu a Rakousku se euro používá již několik let, Slovensko ho zavede od ledna příštího roku. Polská vláda na konci října schválila harmonogram vstupu země do eurozóny od 1. ledna 2012. Ze zemí bývalého východního bloku už platí eurem Slovinsko, celkem ho nyní ze 27 států EU používá 15.

Lidovky.cz, ČTK