Pátek 5. června 2020svátek má Dobroslav 17 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Průměrný plat stačí na Západě na mercedes. V Česku na levnou škodu

Šetření - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šetření - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Rozdíl mezi mzdou vrcholového manažera a uklízečky je v Česku větší než v Německu či Velké Británii. I v průměrné mzdě jsou rozdíly. Brit i Němec si za ni pořídí mercedes třídy C. Čech potřebuje na tento vůz v základním provedení pracovat dva a tři čtvrtě roku. Za roční průměrnou mzdu dostane Škodu Rapid v levnější verzi, pár tisíc mu ještě zbyde.

V Německu byla loni průměrná roční mzda 44 811 eur, ve Velké Británii 26 664 liber. V Česku je letos za první pololetí měsíční průměr 25 937 korun, což odpovídá ročnímu příjmu 311 tisíc korun.

Jednotlivé země se odlišují také strukturou příjmů podle profesí. Lidové noviny to zjistily porovnáním mezd dvaceti vybraných profesí, jejichž příjmy byly měřeny s průměrem dané země.

INFOGRAFIKA: Srovnání platů v Česku, Německu a Velké Británii.

INFOGRAFIKA: Srovnání platů v Česku, Německu a Velké Británii.

Porovnání je přibližné, data za Česko jsou z první poloviny letošního roku, data za Velkou Británii za rok 2012 a data za Německo za rok 2010, kdy byla tamní průměrná hrubá mzda 42 400 eur ročně, tedy 3533 eur měsíčně (zhruba 91 tisíc korun).

Velikost odchylek od průměru je jedním z ukazatelů toho, jak si státy váží jednotlivých profesí.

INFOGRAFIKA: Srovnání platů v Česku, Německu a Velké Británii.

INFOGRAFIKA: Srovnání platů v Česku, Německu a Velké Británii.

Ze srovnání vyšla německá ekonomika jako nejkompaktnější. Rozdíl mezi platy nejlépe placených vrcholových manažerů (až 11 167 eur měsíčně / 337 tisíc korun) a uklízečky (1794 eur měsíčně / 54 tisíc korun) činí v Německu 265 procent. Oproti tomu v Česku je tento rozdíl dvojnásobný, činí 552 procent, a ve Velké Británii 423 procent.

Řemeslníci se mají na Západě lépe

V Česku patří mezi nejlépe placené pracovníky řídící letového provozu s průměrnou hrubou mzdou 124 tisíc korun měsíčně. To je o 380 procent víc než celorepublikový průměr. V Německu i v Británii ale nepovažují tuto profesi za extrémně výjimečnou, mzda německého dispečera je zhruba dvojnásobkem tamního průměru, ve Velké Británii je o 139 procent nad britským průměrem.

Podobně si Němci a Britové, na rozdíl od Čechů, nepředcházejí počítačové specialisty nebo bankovní makléře. V Česku jsou jejich mzdy zhruba o sto procent nad průměrem, v Německu o pětadvacet procent. Víc si váží praktických techniků. Průměrná mzda elektroinženýra v Česku je o 44 procent nad republikovým průměrem, ale v Německu o 54 procent a v Anglii o 61 procent.

Manuální profese jsou ve všech třech státech placené podprůměrně. V případě Česka je však odchylka od průměru větší než v Německu či Británii. Například dvacetitisícová mzda opraváře aut v Česku je o 22 procent nižší než český průměr, zatímco 2113 liber měsíčně pro britského automechanika je pod britským průměrem jen o pět procent.

ČTĚTE TAKÉ:

„V Anglii chybí technické profese, Margaret Thatcherová tam před třiceti lety průmysl likvidovala, teď se Britové zvedají, a proto i některé profese přeplácejí, chybí tam tradice technické vzdělanosti. V Česku na tom tak tragicky nejsme,“ řekl LN Pavel Juříček, šéf společnosti Brano Group a viceprezident Svazu průmyslu a dopravy.

Jeho slova potvrzují například mzdy řidičů tramvají a metra. Zatímco britští tramvajáci berou měsíčně více než 3600 liber (109 tisíc korun), což je o 64 procent víc než britský průměr, tramvajáci v Praze jsou o deset procent pod českým průměrem.

Díky podpoře průmyslu platí i ve Velké Británii slogan ze socialistického Československa „Jsem horník a kdo je víc?“. Britský má mzdu o 23 procent nad průměrem, český o 26 procent, kdežto mzda německého horníka je o dvě procenta nižší než německý průměr.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...