9. ledna 2013 15:18 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Za svévolné zdražování záloh budou hrozit majitelům bytů pokuty

Pronájem bytu – ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pronájem bytu – ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Majitelé bytů nebudou moci od příštího roku svévolně zadržovat nájemníkům peníze zaplacené za zálohy a vyúčtování za služby jim budou muset předkládat minimálně jednou ročně. Za porušení budou nově hrozit pokuty.

Případů, kdy majitelé nájemníkům i několik let zadržují mnohatisícové přeplatky, jsou podle předsedy Sdružení nájemníků Milana Taraby stovky. I proto sdružení tuto zákonnou úpravu o službách spojených s užíváním bytu vítá.

"Když majitel zadržoval nájemníkům peníze a nedělal vyúčtování, tak byl dosud bez trestu. Nový zákon o službách spojených s užíváním bytu, který bude platit od 1. ledna 2014, však tuto beztrestnost ruší a za porušení stanoví sankce. Pokud majitel nesplní termín dohodnutý s nájemcem, tak bude za jeho překročení platit sto korun denně jako pokutu," upozornil Taraba.

ČTĚTE TAKÉ:

Nový zákon mění například podmínky pro úhradu vodného a stočného, odvozu odpadu nebo užívání výtahů. Stanovuje totiž postup pro určování záloh za služby, rozúčtování, vyúčtování a vypořádání nákladů na služby.

Základem je přitom podle ministerstva pro místní rozvoj, které zákon připravilo, dohoda mezi poskytovatelem a nájemcem nebo rozhodnutí družstva, případně společenství vlastníků jednotek. Zákon umožňuje i dohodu o paušálních platbách.

Lidovky.cz, ČTK
J. Tachovský to je ale blbost 15:43 9.1.2013