Pondělí 10. května 2021svátek má Blažena 26 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Pozor na hračky na vysílačku. Kvůli špatné frekvenci můžete zaplatit tučnou pokutu

Vrtulník na dálkové ovládání - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vrtulník na dálkové ovládání - ilustrační foto. | foto: Reprofoto

PRAHA Chcete udělat radost dítěti, tak mu koupíte k Vánocům auto nebo letadlo na dálkové ovládání. Vytoužený dárek ale může přinést kromě radosti i vysokou pokutu. Pokud totiž hračka vysílá mimo povolenou frekvenci, hrozí vám pokuta až 100 tisíc korun. Nepovolené vysílání může narušit televizní vysílání, ale i provoz tísňových linek.

„Když si hračku na dálkové ovládání koupíte a někdo si bude stěžovat na to, že mu zasahujete do jeho frekvence, tak má Český telekomunikační úřad právo uložit vám pokutu až 100 tisíc korun,“ potvrdila serveru Lidovky.cz mluvčí České obchodní inspekce Miloslava Fléglová. „Samozřejmě by u toho záleželo na řadě okolností. Zákon to ale umožňuje,“ uvedla.

Inspekce společně s telekomunikačním úřadem přitom na českém trhu objevila mezi modely aut, vrtulníků, letadel, robotů a lodí hned několik hraček, které vysílaly mimo povolenou frekvenci. Ta je 27 a 40 MHz, pro letecké modely 35 MHz.

Rušení tísňových linek

Hračky s nepovoleným vysíláním:

 • autíčko RC Super Track No 8001 – skutečná změřená vysílací frekvence 35 MHz

 • vrtulník Falcon XW8901, změřeno parazitní vyzařování na kmitočtu 81 MHz

 • vrtulník T-series No.T34, změřeno parazitní vyzařování na kmitočtu 54 MHz

 • vrtulník T634 Shuttle, změřeno parazitní vyzařování na kmitočtu 54 MHz

 • autíčko čtyřkolka R/C Stunt car No. 999G-1C, skutečná změřená vysílací frekvence 49 MHz

 • autíčko Invincible Tornado, skutečná změřená vysílací frekvence 35 MHz

 • autíčko čtyřkolka BEN10 Alienforce No. 888-11D, změřená vysílací frekvence kolísala v řádu desítek kHz mimo povolený rozsah pro dané zařízení na 27 MHz

zdroj: Česká obchodní inspekce

„Tyto hračky musí fungovat na určitých frekvencích, je pro ně vyhrazené určité pásmo. Buď v něm fungují, nebo musí mít, jako například autíčka, všeobecné oprávnění,“ vysvětlil serveru Lidovky.cz mluvčí Českého telekomunikačního úřadu František Malina.

Nepovolené vysílání podle něj může mít i vážné následky. „Například modely letadélek mohou narušit mobilní volání, takže se nedovoláte z mobilu, ale také tísňové linky i televizní vysílání,“ vyjmenovává Malina.

Podle Fléglové by se lidé při nákupu dálkově ovládaných modelů měli řídit několika zásadami.

„Vyhněte se nákupu rádiem řízených hraček mimo specializované prodejny. Je velmi pravděpodobné, že hračky nakupované v obchodech se smíšeným sortimentem pracují na nepovolených frekvencích, za což může být uživatel, v případě dítěte jeho zákonný zástupce, pokutován,“ radí mluvčí. Kupující by si také měli sami podle obalu zkontrolovat, na jakých frekvencích hračka funguje.

Hračky z dovozu

Proč vůbec hračky vysílají na špatných frekvencích? Hlavním důvodem je to, že nejsou určeny pro český trh a nesplňují tak jeho podmínky. Povolené frekvence se totiž v různých státech liší.

Pozor by si musí kupující dát i v případě, že model na dálkové ovládání zakoupí v cizině a chce ho používat v Česku. Pokud je vyráběn například pro francouzský trh a pro provoz v Česku jsou jiné podmínky, musí to být uvedeno na obale. A to tak, že za značkou CE je vykřičník v kroužku. V návodu pak musí být uvedeno, čeho se omezení týká. Podle toho se pak může kupující rozhodnout.

Mimoevropský trh je ještě komplikovanější. "Pokud byste si výrobek koupili v Číně, nebo i z čínského e-shopu, tak se vystavujete riziku. Vy jste ten, kdo v Česku výrobek provozuje. Všechny náležitosti si tak musíte zjistit sami," vysvětluje Fléglová.

Rady pro bezpečný nákup:

 • Vyhněte se nákupu rádiem řízených hraček mimo specializované prodejny. Je velmi pravděpodobné, že hračky nakupované v obchodech se smíšeným sortimentem pracují na nepovolených frekvencích.

 • Nekupujte rádiem řízené hračky bez přiloženého prohlášení o shodě (v originále Declaration of Conformity) nebo bez funkčního odkazu na internetové stránky, kde lze plnou verzi prohlášení o shodě získat. Identifikace zařízení na prohlášení o shodě musí odpovídat názvu prodávaného výrobku.

 • Při výběru hračky na dálkové ovládání si ověřte, na jaké frekvenci pracuje! U neleteckých modelů nekupujte výrobky bez označení vysílací frekvencí nebo s deklarovanou frekvencí 49 MHz a 35 MHz. A i v případě že budou rádiem řízené modely pracovat na správných frekvencích 27 MHz a 40 MHz, není u levných neznačkových hraček obvykle dodržen předepsaný frekvenční rozsah nebo zařízení vyzařuje i mimo tyto povolené kmitočty.

 • Nekupujte anonymní hračky. Před koupí jakékoliv hračky si ověřte, zda je opatřena informací o výrobci nebo dovozci, případně distributorovi.

 • Hračka na dálkové ovládání vyžaduje vybavení návodem či pokyny k obsluze a údržbě, a to v češtině – hračky bez označení CE, českých návodů a upozornění nekupujte!

Zdroj: Česká obchodní inspekce

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Miroslav Tichý žil na okraji společnosti v chudobě. Teď jeho fotky stojí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Princ Philip jako vozataj čtyřspřeží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...