30. března 2009 15:15 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Za zápis do katastru si lidé připlatí

Finanční prostředky získané z navýšení poplatků mají být využity k urychlení digitalizace katastrálních map. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Finanční prostředky získané z navýšení poplatků mají být využity k urychlení digitalizace katastrálních map. |

PRAHA Vláda dnes schválila poslanecký návrh zákona, který mimo jiné zvyšuje poplatky za zápis změn do katastru nemovitostí. Finanční prostředky získané z tohoto navýšení mají být využity k urychlení digitalizace katastrálních map. Vláda již v minulosti jednou návrh zákona schválila a poslala ho do sněmovny. Ta ho ale tehdy zamítla.

Skupina poslanců spolu s ministrem zemědělství Petrem Gandalovičem (ODS) tedy vypracovala nový návrh. Ten předpokládá poplatek 500 korun za první nemovitost a 300 korun za každou další. Horní hranice poplatku by měla činit 20.000 korun.

V případě, že by novela dále uspěla v obou komorách parlamentu a byla podepsána prezidentem, měla by podle ministra zemědělství Petra Gandaloviče přinést státní pokladně o zhruba 360 miliónů korun ročně více než současných zhruba 300 milionů. Tyto prostředky by podle Gandaloviče pokryly náklady na rychlejší digitalizaci katastrálních map; náklady prý
nepřesáhnou 240 milionů korun.

"Žádosti bude možné podávat po internetu prostřednictvím tak zvaného inteligentního formuláře, který automaticky využívá potřebné údaje z databáze katastrálních úřadů," uvedl Gandalovič. Návrh podle něj odstraňuje možnost duplicitního zápisu práva pro různé osoby. Má také zabránit možnosti spekulativnímu přerušení řízení.

"Novela přináší důležité změny potřebné pro každodenní fungování trhu s nemovitostmi," uvedl Vorlíček. Umožňuje totiž podávat zápisy na jednotném elektronickém formuláři. Tím by se podle něj měl snížit počet chybně podaných žádostí.

Digitalizace katastrálních map má přinést úspory při obstarávání podkladů o vlastnictví pro přípravu investic i ve správních činnostech týkajících se pozemků a budov. 

Podle důvodové zprávy k materiálu jsou poplatky, které jsou v ČR v současnosti za vklady práv do katastru nemovitostí vybírány, nejnižší v Evropské unii. K dnešnímu dni je do digitální podoby převedeno 38 procent katastrálních map v ČR.
ČTK