25. listopadu 2009 12:27 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Za zelenou energii dostanou výrobci od nového roku méně peněz

Sluneční elektrárny zažívají v posledních měsících v Česku boom. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sluneční elektrárny zažívají v posledních měsících v Česku boom. | foto: ČEZ

PRAHA Výkupní ceny za energii z fotovoltaických elektráren od nového roku klesnou téměř o pět procent. Od roku 2011 by se měly snížit ještě víc.

Výkupní ceny energie vyrobené ve fotovoltaických elektrárnách se od prvního ledna sníží. Energetický regulační úřad (ERÚ) snížil sazbu za megawathodinu z menších elektráren uvedených do provozu v příštím roce o téměř pět procent na 12.250 korun. U zařízení s výkonem nad 30 kW sazba za vykoupenou megawathodinu energie klesne z nynějších 12.790 na 12.150 korun.

Vláda minulý týden schválila novelu zákona o podpoře výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie, která se zejména týká snížení podpory výroby elektřiny ze slunečních zdrojů. Novela zákona umožní ERÚ od roku 2011 snížit výkupní ceny z fotovoltaiky o více než pět procent. Nyní může úřad meziročně snížit výkupní cenu maximálně o pět procent.

"Energetický regulační úřad využil maximální míru snížení, kterou mu současná legislativa umožňuje. Tento krok se očekával, je výsledkem sílícího tlaku státních orgánů na snižování cen energie z fotovoltaických elektráren. Pro další vývoj v tomto odvětví však bude rozhodující osud vládní novely, která má umožnit ještě větší snižování výkupních cen," řekl právník Michal Hrnčíř z advokátní kanceláře Ambruz & Dark.

Úřad již dříve uvedl, že v současnosti spatřuje problém v nadměrné podpoře energie vyráběné ze slunce proti ostatním "zeleným" zdrojům. Výše výkupní ceny elektřiny z fotovoltaických elektráren je nyní téměř 13 korun za kilowatthodinu, zatímco tržní cena elektřiny se pohybuje kolem dvou korun.

Výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky jsou navíc garantované na 20 let, ovšem díky současným technologiím je v některých případech návratnost investice pouhých pět let. Technologický vývoj totiž snížil cenu fotovoltaických panelů o více než 40 procent.

Energetický regulační úřad je správní úřad pro výkon regulace v energetice. Mezi jeho hlavní úkoly patří podpora hospodářské soutěže, podpora využívání obnovitelných a druhotných zdrojů energie a ochrana zájmů spotřebitelů v těch oblastech energetických odvětví, kde není možná konkurence.

ČTK

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)