22. prosince 2010 9:20 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

ŽABŽA: Kudy a kam v roce 2011?

Svět v roce 2011 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Svět v roce 2011 | foto: Shutterstock

PRAHA Blíží se konec roku a to s sebou vždy nese záplavu anket a dotazníků na téma "kam v příštím roce s vašimi penězi", případně "co bude zaručeně nejlepší investice". Osobně tyto ankety nemám moc rád, protože ctím jedno základní pravidlo – nikdo pořádně neví, co bude.

Přesto je podle mého názoru několik témat, která budou platná také v roce příštím a která ustojí i pověstný "test času". Je téměř jisté, že americká centrální banka FED bude pokračovat v programu "kvantitativního uvolňování", někteří komentátoři dokonce hovoří o možnosti nynější program navýšit či prodloužit.

Podobně se však chová také ECB a tak na pozadí oslavných projevů na téma ekonomického oživení zuří nevyslovená měnová válka. Držet měnu jako takovou je tak téměř jistá cesta do pekla, vlády a centrální banky dělají vše pro to, aby se jejich hodnota vytrvale snižovala.

Podobně je na tom však i segment státních dluhopisů – velká většina vlád západního světa je fakticky v bankrotu a status státu jako "nejlepšího" dlužníka je tak pouhým přeludem. Co tedy zbývá v okamžiku, kdy i akcie jsou na nejvyšších hodnotách letošního roku?

Ruští politici kupují dárky za miliony. (ilustrační foto)

První investiční skupinou jsou drahé kovy. Jejich nespornou výhodou je fakt, že snadno dostupná nabídka např. zlata a stříbra je poměrně omezená. Porovnejte to s měnou, kterou si můžete "natisknout" několika stisky na klávesnici.

Rok 2010 v obrazech

Osobně bych preferoval drahé kovy ve fyzické nebo kvazifyzické formě spíše než cenné papíry na jejich cenu navázané. Druhá skupina jsou kvalitní akcie firem s relativně průhledným obchodním modelem, stabilní dividendovou politikou, možností ovlivňovat své ceny a unikátním postavením na trhu.

Petr Žabža, senior makléř Patria Direct