3. října 2008 19:31 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Záchranný plán se rozběhl

Burza (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Burza (ilustrační foto) | foto: ČTK

NEW YORK Lidé po celém světě si mohou oddechnout. Sněmovna reprezentantů amerického Kongresu schválila stabilizační plán, který má pomoci překonat krizi finančního systému. Vláda se chystá uvolnit až 700 miliard dolarů. Až návrh podepíše prezident, bude nový zákon zřejmě největší intervencí do fungování finančních trhů, k jaké Spojené státy za poslední desítky let sáhly.

Sněmovna se podle agentury Reuters pro návrh vyslovila poměrem hlasů 263 ku 171. Až návrh podepíše prezident, bude nový zákon zřejmě největší intervencí do fungování finančních trhů, k jaké Spojené státy za poslední desítky let sáhly.

Po hlasování začal oslabovat kurz dolaru, který se k euru dostal zhruba na 1,3855 USD z předchozích 1,3800 USD, kde byl těsně před hlasováním. Proti japonskému jenu si však dolar pořád ještě držel zisky a pohyboval se kolem 105,70 USD.

"Myslíme si, že ten návrh je pro dolar negativní zprávou," řekl analytik devizového trhu v bance Wells Fargo Vassili Serebriakov. Růst dolaru z posledních dnů byl podle něj přehnaný a stála za ním poptávka po dolarové likviditě na peněžních trzích.

Akcie ve Spojených státech i v Evropě během dne již výrazně zpevňovaly právě v důsledku zvyšující se naděje na to, že Sněmovna reprezentantů  záchranný balíček nakonec schválí.  Akciím k růstu pomohly i příznivé zprávy z bankovního sektoru, zatímco statistika o poklesu počtu pracovních míst trhu nijak neublížila. Finančnímu sektoru pomohla zpráva, že banka Wells Fargo chce koupit banku Wachovia. O ni má ale zájem finanční ústav Citigroup, který Wells Fargo vyzval, aby nabídku stáhnul. Wachovia údajně porušila dohodu, podle které měla Citigroup při vyjednávání exkluzivitu.


Wells Fargo je z velkých amerických bank jednou z nejsilnějších, které v USA zbyly. Pokud by návrh na převzetí Wachovie prošel, hodnota transakce by zřejmě přesáhla 16 miliard dolarů. Návrh Citigroup, který se objevil v pondělí, podpořila Federální společnost pro pojištění vkladů (FDIC), ta se ale nyní bude zabývat i nabídkou, kterou předložila Wells Fargo.

Amerika přišla o tisíce pracovních míst
Americké ministerstvo práce dnes oznámilo, že ekonomika Spojených států v září přišla o 159.000 pracovních míst. To představuje nejprudší úbytek za více než pět let. Investoři se však soustředili spíše na míru nezaměstnanosti, která zůstala beze změny na 6,1 procenta.

"Hlavní číslo bylo špatné, ale míra nezaměstnanosti zůstala na 6,1
procenta. Celkově tedy tato zpráva nebyla tak špatná," upozornil analytik David Watt ze společnosti RBC Capital Markets.

ČTK

Grilujeme! 10 jednoduchých dobrot, které rychle mizí z grilu
Grilujeme! 10 jednoduchých dobrot, které rychle mizí z grilu

Teploty stoupají a krásné počasí nás zve do stínu stromů zahrad a parků. A to je ideální příležitost něco si ukuchtit. Inspirujte se nejlepšími recepty na grilování od našich uživatelek.