26. srpna 2013 11:32 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Zadlužené Čechy už exekuce tolik nestraší, jejich počet výrazně klesl

Exekuce. (Ilustrační foto.) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Exekuce. (Ilustrační foto.) | foto: Lidové noviny

PRAHA Exekucí v Česku výrazně ubývá. Za půl roku jich soudy nařídily na 320 tisíc, což je o proti loňsku téměř o třetinu méně. Důvodem poklesu je větší informovanost dlužníků i změny v zákonech.

"Klesající trend pokračuje. V roce 2012 vzniklo o 13 procent méně exekucí než v roce předcházejícím. Teď se naplní naše odhady a dostaneme se ještě níž," uvedl prezident Exekutorské komory Jiří Prošek.

Připomněl, že na začátku roku 2012 významně stoupl počet exekucí, protože věřitelé žalovali své pohledávky ještě před snížením advokátních odměn. "Před březnem, tedy před účinností novelizované vyhlášky o odměnách, rychle podávali návrhy na zahájení nových řízení. V té době jsme proto čelili několikanásobnému počtu exekucí," upozornil Prošek.

ČTĚTE TAKÉ:

Za první třetinu roku 2012 soudy odstartovaly 326 tisíc exekucí, tedy téměř polovinu všech řízení zahájených v loňském roce. Přesto loni počet soudem nařízených exekucí celkově klesl o 13 procent na 820 tisíc.

Příčinou poklesu počtu exekucí je podle Proška zejména osvěta. Dále má vliv novela exekučního řádu a občanského soudního řádu. Od ledna zavedla řadu novinek, mimo jiné předžalobní výzvu a pravidla pro spojování řízení.

Exekuce je vždy zahajována soudem na návrh věřitele. Soudní exekutoři nemají na počet exekucí vliv. Počet exekucí není totožný s počtem dlužníků.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!