Sobota 15. srpna 2020svátek má Hana 16 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Zahraniční dluh se zvýšil o 114 miliard

PRAHA Zahraniční dluh České republiky se loni zvýšil o 114 miliard na 1,126 bilionu korun. Podle Pavla Sobíška z HVB Bank nemusí ani úroveň zadlužení, ani tempo jeho růstu budit žádné obavy.

Dluh v cizině odpovídá 38,4 procenta hrubého domácího produktu, na konci roku 2004 to bylo 37 procent. Za samotné poslední čtvrtletí se zadlužení zvýšilo o 12,7 miliardy korun. O výši dluhu informovala Česká národní banka.

"Úrovní ve výši 38,4 procenta HDP se Česko řadí ke středně zadluženým zemím, ale vzhledem k vysoké otevřenosti ekonomiky je tento ukazatel spíš nízký," uvedl Sobíšek.

Přírůstek zahraničního dluhu se soustředil do zvýšení závazků se splatností kratší než rok. "Jejich podíl na celkovém zadlužení činí 31 procent," uvádí ČNB.

Hlavním zdrojem růstu zahraničního dluhu v roce 2005 byly podle Sobíška obligace vydané vládou v evropské měně a větší podíl krátkodobých úložek tuzemských bank v zahraničí. "Celkově svědčí údaje o stabilní situaci v české ekonomice," uvedl analytik.

V meziročním zvýšení zahraničního dluhu byl patrný především růst zadluženosti vládního a podnikového sektoru, zatímco zadluženost bankovního odvětví zaznamenala pouze mírný nárůst v souvislosti s růstem přijatých vkladů od zahraničních bank a nebankovních klientů. Zahraniční závazky bankovního sektoru včetně ČNB zaujímaly 24 procent celkového zadlužení. Růst zadlužení vládního sektoru se ve čtvrtém čtvrtletí zpomalil.

Pokračovalo čerpání úvěru poskytnutého Evropskou investiční bankou na financování výstavby infrastruktury a byl čerpán zahraniční úvěr na regionální úrovni. Na celkovém stavu zadluženosti se vládní sektor podílel 20 procenty, což podle ČNB představuje meziroční nárůst o pět procentních bodů.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...