Pondělí 25. května 2020svátek má Viola 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Zahraniční obchod skončil překvapivě schodkem

peníze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy peníze | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

Praha Zahraniční obchod skončil v červenci schodkem 1,2 miliardy korun, což je meziročně o 0,5 miliardy korun vyšší. Oznámil to dnes Český statistický úřad. Ekonomové čekali přebytek mezi 200 až 500 miliony korun. Ve schodku byl především obchod s minerálními palivy.

Český statistický úřad zveřejnil také definitivní výsledky obchodní bilance v loňském roce. Ta skončila přebytkem 38,6 miliardy korun, což je o 0,9 miliardy méně ve srovnání s
původním údajem. 

Vývoz od ledna do července meziročně vzrostl o 14,4 procenta a dovoz o 14,9 procenta a to zejména díky kurzovým změnám eura i dolaru. 

Celkový vývoz strojů a dopravních prostředků vzrostl o 22,1 procenta, tedy o 15 miliard korun. Zvýšila se především hodnota vývozu silničních vozidel, výpočetní techniky a elektrických zařízení, přístrojů a spotřebičů. Celkový dovoz strojů a dopravních prostředků se zvýšil o 14,9 procenta, což představuje zvýšení o osm miliard korun.

Vyšší dovoz minerálních paliv o 3,8 miliard korun, což znamená růst o 28,4 procenta, ovlivnil hlavně dovoz ropy. Ten v v penězích stoupl o 33,1 procenta a v objemu o 11,4 procenta. Dovoz zemního plynu vzrostl v peněžním vyjádření o 24,8 procenta, zatímco dovezený objem klesl o 0,6 procenta.

Přebytek bilance se státy EU vzrostl meziročně o 3,7 miliardy korun. Se státy mimo EU se schodek prohloubil o 4,2 miliardy korun. Bilance se zlepšila především s Maďarskem, Belgií, Rakouskem, Německem, Švýcarskem a Itálií.

Za posledních dvanáct měsíců se meziročně zvýšil vývoz o 12,3 procenta a dovoz o 11,8 procenta. Obchodní bilance měla přebytek 38 miliard korun, což představuje zlepšení o 13,4 miliardy korun.

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....