23. července 2012 20:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Zájem mladých o práci v zahraničí se za poslední tři roky ztrojnásobil

Zaměstnanci (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zaměstnanci (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Zájem mladých Čechů uplatnit se v cizích zemích vzrostl během tří let z 15 procent na 53 procent. Chtějí poznat odlišné zvyklosti a učit se jazyky.

Za hranicemi obsazují hlavně málo kvalifikované pozice, které by je doma stěží uspokojily. Vyplývá to z údajů pracovního trhu portálu džob.cz. Podle loňského průzkumu Evropské komise by byl pouze jeden z deseti Čechů ochoten pracovat v zahraničí.

ČTĚTE TAKÉ:

Lepší výdělky a příjemnější podmínky

Nejvíce Čechů pracuje v anglicky a německy mluvících zemích. Počítají zde s lepšími výdělky a příjemnými pracovními podmínkami. "Atraktivní je Velká Británie, pak Irsko, Německo, Rakousko a Švýcarsko. Češi jsou nejvíce vidět v pohostinství a v dělnických profesích. Velmi populární je číšník nebo pomocná síla v kuchyni, práce ve skladu nebo základní administrativní podpora v kanceláři," uvedla Weronika Kondziolková z portálu džob.cz.

Na českém pracovním trhu podle ní hledají vyšší mzdu a životní příležitosti především lidé z Východu. Nejčastěji se uplatňují v dělnických profesích, jako je stavební dělník, svářeč, operátor nebo programátor CNC. "Jde o pozice podmíněné určitým vzděláním a praxí, nemůže je vykonávat každý. V tuzemsku se setkáváme s nedostatkem pracovní síly právě pro tyto pozice, což je příčinou úspěchu cizinců. Stejná místa jsou ovšem stále lépe finančně ohodnocena v západní části Evropy než u nás. Pokud si cizinci mohou vybírat, raději odcestují za prací do Nizozemska, Německa nebo Anglie," dodala Kondziolková.

Cizinci jsou pro firmy nejistí

Ačkoli jsou cizinci ze slabších ekonomik ochotni pracovat za dvě třetiny mzdových nároků obyvatel vyspělejší země, pro zaměstnavatele představují určité riziko nestability. Vždy totiž půjdou za lepší nabídkou, nejsou sžití s firmou, s lidmi ani s prostředím.

Zájem českých uchazečů o nekvalifikovaná pracovní místa je prý obrovský. "Zejména na severní Moravě, Vysočině a Plzeňsku stále evidujeme velkou poptávku na pozice obsluha výrobní linky, práce u pásu a další. V současných měsících je to však problém. Firmy prioritně bojují o zakázky, kterých není mnoho, a jsou nuceny uvolnit ze zaměstnání řadu pracovníků. Očekáváme ale, že se situace bude do konce roku vylepšovat," uzavřela Kondziolková.

Lidovky.cz, ČTK

Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní
Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní

Krkonošský národní park (KRNAP) v loňském roce navštívilo téměř 3,8 milionu lidí. Negativním dopadem masové turistiky je velké množství odpadků, které po sobě lidé v přírodě zanechávají. Dobrovolníci jich každoročně sesbírají skoro 3 tuny.

Najdete na Lidovky.cz