Čtvrtek 2. července 2020svátek má Patricie 26 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Zájem o pyrotechniku u Čechů trvá, dováží se hlavně z Asie

Zábavní pyrotechnika. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zábavní pyrotechnika. | foto: Lidové noviny

PRAHA Stejně jako v posledních letech trvá zájem o ohňostroje ze strany jednotlivců i měst. Ze zábavní pyrotechniky výrazně vzrostla poptávka po tzv. kompaktech. Jde o 'krabice' s jednou zápalnicí, které po zapálení vystřelují v určitých intervalech různobarevné pumy. Výhodou těchto kompaktních ohňostrojů je, že na jedno zapálení jsou postupně vystřelována pouzdra, která ve výšce explodují a tvoří různé zvukové a světelné efekty.

"Letos jednoznačně vedou trojkové kompakty s větším počtem výstřelů a většími průměry výmetníků (počet ran 36 a více, průměry 30, 45 a 50 mm).

Typický zákazník?

Zájem je i o kompakty poskládané do sestav a propojené, aby z toho vznikl jakýsi ohňostroj a člověk to nemusel stále chodit zapalovat," řekl Václav Michalski z firmy Soptík.

Typickým zákazníkem o pyrotechniku a ohňostroje je muž, nejčastěji podnikatel ve věku 30 až 50 let. Prodejci pyrotechniky letos opět nečekají růst tržeb. "Zatím se zdá, že budou prodeje přibližně stejné jako poslední roky, tzn. nestoupají," uvedl Vladimír Leitner ze společnosti A Pyro ohňostroje.

ČTĚTE TAKÉ

Nejvíce silvestrovských rachejtlí Češi nakoupí v neděli a na Silvestra v pondělí, kdy tržby prodejců každoročně rostou na mnohonásobek běžného období.

Podle Jiřího Krkavce ze společnosti Cipytex letos došlo k poklesu zájmu o ohňostroje a ke snížení jejich ceny. "Poptávka ze strany měst po ohňostrojích je stejná, ohňostroje jsou již tradiční a pokud se nezmění vedení radnice, města ohňostroje neruší, nové jsou ale minimálně," dodal Krkavec.

Zábavní pyrotechnika

Zábavní pyrotechnika se v České republice vyrábí v minimálním množství.

Tuzemští obchodníci jsou proto odkázáni na její dovoz především z asijských zemí. Zatímco v roce 1993 obnášel dovoz ohňostrojů 51 milionů korun, v následujících letech import postupně rostl. V roce 1999 se dovoz těchto výrobků prudce zvýšil na 182 milionů korun. Loni byly do Česka dovezeny ohňostroje za 153 milionů korun a za deset měsíců letošního roku za 139 milionů korun.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné vouchery na spodní prádlo z Trenýrkárny
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné vouchery na spodní prádlo z Trenýrkárny

Vybavte se na léto sexy prádlem nebo pohodlnými trenýrkami díky voucheru do e-shopu Trenýrkárna.cz.