15. srpna 2013 11:31 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Zájezdy do Egypta se neruší, na památky a výlety ale zapomeňte

V polovině loňského srpna egyptská armáda brutálně rozehnala masové demonstrace... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V polovině loňského srpna egyptská armáda brutálně rozehnala masové demonstrace... | foto: ČTK

PRAHA Tuzemské cestovní kanceláře kvůli vyhlášení výjimečného stavu v Egyptě zruší nebo přesunou poznávací zájezdy plánované na září, pobytové zájezdy neruší. Cestovní kanceláře také pozastavily organizování fakultativních výletů z preventivních důvodů.

"Pobytové zájezdy se neruší. Na září a říjen byly vypsány poznávací zájezdy do Egypta. U nich se ty termíny pravděpodobně změní nebo budou zrušeny," uvedl v souvislosti s násilnostmi v Egyptě místopředseda Asociace cestovních kanceláří ČR Jan Papež. Pokud by byl vyhlášen i zákaz vycházení, tak by musely cestovky většinu svých zájezdů zrušit, dodal.

Uzavřené památky

V Egyptě vyhlásili výjimečný stav na měsíc. Krátce na to pak vláda vyhlásila zákaz nočního vycházení. Podle státní televize bude platit od sedmé hodiny večer do šesté hodiny ranní v Káhiře a několika dalších provinciích.

Ve středu byly z bezpečnostních důvodů byly pro turisty pyramidy v Gíze a Egyptské muzeum v Káhiře.

Výjimečný stav ovlivnil nabídku fakultativních výletů cestovních kanceláří.

"Organizaci výletů v místě pobytu cestovní kanceláře již pozastavily, dokud se situace neuklidní. Čeští turisté z preventivních důvodů tak nevyjíždějí během pobytu mimo letoviska," uvedla tajemnice Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) Kateřina Petříčková.

"V turistických letoviscích, jako je Hurgada, Marsá Alam nebo Šarm aš-Šajch je situace klidná a jsou pod zvýšeným bezpečnostním dohledem státních složek. Výlety mimo letoviska do měst s rizikem nepokojů jsou v tuto chvíli zrušeny," dodal marketingový ředitel Exim tours Stanislav Zíma. Tuzemské cestovní kanceláře už od loňska nepořádají zájezdy do letoviska Taba na Sinajském poloostrově.

ČTĚTE TAKÉ:

Také CK Fischer nedoporučuje turistům cestovat mimo letoviska a nepořádá nyní po Egyptě žádné fakultativní výlety. "Výjimečný stav dává bezpečnostním složkám větší pravomoci k udržování pořádku, zadržování podezřelých a vynášení rozsudků u speciálních soudů - to je nutné pro uklidnění nepokojů ve velkých městech. Nejde o zhoršení bezpečnosti pro turisty z celého světa," dodal mluvčí cestovky Jan Osúch.

Nejezděte do měst, vyzývá ministerstvo

Evropské státy své turisty varovaly před cestami po Egyptě, kde při demonstracích zahynuly stovky lidí a úřady vyhlásily výjimečný stav. České ministerstvo zahraničních věcí i nadále vyzývá české turisty, aby kvůli nepokojům necestovali do velkých měst, jako je Káhira, Alexandrie či Suez.

Podle mluvčí Johany Grohové je situace v turistických letoviscích u Rudého moře stále relativně klidná, turisté by ale neměli tato střediska opouštět.

Britské ministerstvo zahraničí doporučuje podnikat jen ty nejnezbytnější cesty po Egyptě. Bezpečná jsou podle něj jen letoviska na jihu Sinajského poloostrova a na pobřeží Rudého moře.

Egypt loni navštívilo celkem 238 tisíc Čechů. Země patří mezi šest neoblíbenějších dovolenkových destinací českých turistů.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!