Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Zájezdy first minute jsou hit

Levnější dovolené lákají více lidí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Levnější dovolené lákají více lidí. | foto: Pavel Wellner, Lidové noviny

Praha Desítky tisíc lidí nakupují s předstihem letní dovolené, láká je zejména příznivá cena. Proti loňsku jejich počet stoupl.

Ačkoli zima ještě neskončila, desítky tisíc lidí již nakupují své letní dovolené. Proti loňsku se počet těch, kteří si zájezdy rezervují s předstihem, výrazně zvýšil. Lákají je především slevy na cenách.

O zájezdy first minute má zájem asi 20 procent zákazníků cestovek, někde i mnohem více. „O včasnou rezervaci své dovolené projevuje zájem až 40 procent našich klientů,“ sdělil Lidovým novinám Libor Diepolt CK Firo-tour.

Rok od roku navíc zájem zákazníků stoupá. Zatímco například Čedok zaznamenal proti loňskému roku vzestup poptávky o deset procent, u Fischera vzrostla až o polovinu. „To proto, že jsme eliminovali nutnost dlouhou dobu předem složit velkou finanční částku a vysoké poplatky za změnu termínu,“ uvedl Dan Plovajko z CK Fischer.

K včasnému nákupu zákazníky lákají především výhodné slevy. Ty dosahují asi deseti až patnácti procent. Například zájezd do tříhvězdičkového hotelu na řecký ostrov Korfu lze namísto patnácti tisíc zakoupit o dvě tisícovky levněji.

Další výhodou je, že u nákupu dovolené v „první moment“ mají zákazníci mnohem širší možnost výběru lokality i druhu ubytování, protože nejatraktivnější nabídky ještě nejsou rozebrané. Usnadňuje to také plánování zájezdu, což je praktické z hlediska výběru dovolené v zaměstnání. V neposlední řadě při koupi letní dovolené v zimních měsících také odpadá stres, který nákup zájezdů na poslední chvíli často provází.

Vše má ale i svá negativa. V případě dovolených je to zejména nutnost zájezd zaplatit o několik měsíců dříve, což v případě pozdějších neočekávaných výdajů může leckomu způsobit komplikace. Během půl roku se navíc může přihodit řada věcí, které odjezd na dovolenou v pevně vybraném termínu mohou znemožnit. Zrušení zájezdu potom bývá často doprovázeno nemalými storno poplatky.

Mnohé cestovní kanceláře ale na tyto námitky reagovaly a možnost stornovat zájezd usnadnily. „Ještě týden před plánovaným odletem mohou naši klienti bez jakýchkoli poplatků změnit nejen termín dovolené, ale i hotel nebo samotnou destinaci,“ sdělil LN Plovajko.
Zájem je o zájezdy všech druhů, během prvního momentu ale lidé volí spíše ubytování v hotelích vyšších kategorií. Díky výhodným cenám si totiž za stejné peníze mohou dovolit kvalitnější služby. „Klienti mají především zájem o dražší zájezdy se službou all inclusive, které se zpravidla neobjevují v nabídkách last minute,“ konstatuje Šárka Holakovská z CK Sunny days.

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....