3. dubna 2009 9:06 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Zákon povolil ČEZu vymahačské praktiky

Útvar pro odhalování netechnických ztrát NTZ | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Útvar pro odhalování netechnických ztrát NTZ | foto: Lidové noviny

PRAHA Elektrárenský gigant ČEZ dostal od poslanců mocnou zbraň na zákazníky, které označí jako černé odběratele elektřiny. Firma je bude moci nechat bez proudu tak dlouho, dokud nezaplatí požadovanou náhradu škody. Umožňuje to novela energetického zákona, kterou sněmovna takřka bez povšimnutí schválila 1. dubna, tedy během vládní krize.

Zákon nyní v podstatě legalizuje kontroverzní vymahačské praktiky firmy ČEZ Měření, kvůli kterým je 32 jejích zaměstnanců obviněno z vydírání.

Podle dosavadní úpravy směl ČEZ lidi podezřelé z černého odběru odpojit od proudu jen do chvíle, než bude odstraněna příčina – například vyměněn elektroměr. Ministr průmyslu a obchodu Martin Říman (ODS) ale navrhl a poslanci odhlasovali přísnější postup.

Pozměňovací návrh lidovce Milana Šimonovského, který chtěl zachovat stávající úpravu, neprošel. Vůbec se o něm totiž nehlasovalo. Za „nehlasovatelný“ ho prohlásil poslanec Oldřich Vojíř (ODS). Právě jemu dal ČEZ kdysi vydělat téměř 13 milionů korun: jako člen dozorčí rady využil opčního programu – levně nakoupil a draze prodal akcie firmy.


Další podrobnosti
o zákonu pro ČEZ
si přečtěte v pátečním vydání deníku