Pátek 3. dubna 2020svátek má Richard 9 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Zálohy na pivní láhve zůstanou po 3 korunách, za minerálky už jen jedna

Přírodní šťáva z lažanských hrušek poputuje do desítek lahví. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Přírodní šťáva z lažanských hrušek poputuje do desítek lahví. | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Lidé budou platit stejnou tříkorunovou zálohu za všechny půllitrové pivní lahve s korunkovým uzávěrem, které jsou k dostání na tuzemském trhu. Zároveň se sníží záloha na skleněné lahve pro minerální vodu o objemu 0,7 litru ze tří korun na jednu korunu. Počítá s tím nařízení vypracované ministerstvem průmyslu a obchodu, které dnes schválila vláda.

Novináře o tom po jednání vlády informoval premiér Jan Fischer. Nařízení má začít platit od 1. srpna.

Mluvčí MPO Pavel Vlček sdělil, že vládní nařízení z roku 2002 stanovilo tříkorunovou zálohu pouze na dva typy půllitrových pivních lahví. "Od konce roku 2005 bylo však na trh postupně uvedeno dalších pět typů vratných lahví nejvýznamnějších českých producentů piva, na něž se však platné nařízení vlády nevztahuje a není ani stanovena výše zálohy," uvedl Vlček.

Dodal, že více než 80 procent trhu s pivem nyní tvoří jiné typy lahví, než které jsou zmíněny v původním nařízení vlády.

Snížení zálohy na skleněné lahve určené pro minerální vodu o objemu 0,7 litru ze tří korun na jednu korunu Vlček zdůvodnil tím, že zatímco v roce 2001 tyto obaly používalo velké množství výrobců, tak nyní do nich v Česku stáčejí minerální vodu poslední dvě firmy. Na trhu je kvůli tomu těchto lahví přebytek.

"Povinnost vykupovat vratné lahve bez omezení množství, tedy nad rámec množství obalů, které konkrétní výrobce uvedl na trh a do oběhu, však nadále platí.

Dvěma posledním výrobcům, kteří mají povinnost tyto obaly vykupovat, tím vznikají značné finanční náklady," upozornil Vlček. Díky snížení zálohy na tyto lahve budou náklady podle Vlčka rozloženy na všechny články obchodního řetězce.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Advantage Consulting, s.r.o.
ZKUŠENÝ SEŘIZOVAČ

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj, Zlínský kraj
nabízený plat: 25 000 - 40 000 Kč