24. září 2007 22:24 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Zaměstnanci General Motors stávkují

Zaměstnanci General Motors vstoupili do stávky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zaměstnanci General Motors vstoupili do stávky. | foto: AFP

DETROIT Největší americká automobilka se nedohodla s odboráři na výši mezd. Více než 70 tisíc zaměstnanců proto vstoupilo do stávky. Odborová centrála United Auto Workers naposledy v celých Spojených státech stávkovala ještě v průběhu vyjednávání v roce 1976. Po několika hodinách se jednání obnovila.

Práce v automobilce General Motors se zastavila v 17:00 SELČ. Nejprve začali stávkovat zaměstnanci v továrnách v Michiganu a Ohiu.

Analytik konzultační společnosti CSM Worldwide Michael Robinet odhaduje, že se díky stávce každou hodinu nevyrobí až 760 vozů. Pokud se nepodaří situaci rychle vyřešit bude muset General Motors do tří dnů zavřít i závody v Kanadě a Mexiku. V první fázi lze čekat, že se kvůli stávce výroba sníží o 12.200 vozů denně.

Odboráři se zástupci největší americké automobilky jednají o výši mezd, budoucí strategii firmy, garanci pracovních míst a vytvoření svěřeneckého fondu, jehož správcem by byli odboráři. Fond by dohlížel na závazky automobilky ohledně nákladů na zdravotní péči bývalých zaměstnanců General Motors.

United Auto Workers má asi 73.000 členů, kteří pracují v 82 továrnách General Motors po celých Spojených státech. Vedle montážních provozů jde o zaměstnance skladových prostor a závodů, kde se vyrábějí autodíly.

Naposledy postihla celostátní stávka v roce 1976 automobilku Ford Motor. Stávka ve dvou továrnách General Motors probíhala roku 1996.

Lidovky.cz, ČTK

Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní
Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní

Krkonošský národní park (KRNAP) v loňském roce navštívilo téměř 3,8 milionu lidí. Negativním dopadem masové turistiky je velké množství odpadků, které po sobě lidé v přírodě zanechávají. Dobrovolníci jich každoročně sesbírají skoro 3 tuny.

Najdete na Lidovky.cz