Pondělí 6. července 2020Den upálení mistra Jana Husa 24 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Zaměstnanci nedávají výpověď kvůli nízké mzdě. Práce je nebaví, uvádí průzkum

Úřednice - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Úřednice - ilustrační foto | foto: Shutterstock

Praha V průměru jen 6,5 procenta zaměstnanců v kancelářských pozicích dává výpověď kvůli nízké mzdě. Vyplývá to z dat personálně-poradenské společnosti mBlue, která se v průběhu několika let dotazovala téměř 10 000 uchazečů o práci.

Pro kancelářské zaměstnance je nejčastějším důvodem odchodu ze zaměstnání nuda a nemožnost seberealizace. V letošním roce však trh práce ovlivní jarní koronavirová situace.

„Po skončení státní podpory na udržení zaměstnanosti budou firmy nucené snižovat náklady, některé přestanou být životaschopné a je tedy velmi pravděpodobné, že poroste počet propouštěných zaměstnanců,“ upozornil generální manažer mBlue Kamil Mahovský. Z makroekonomického hlediska ale podle něj nepůjde o dramatický nárůst nezaměstnanosti. Zaměstnavatelé a manažeři využijí situaci pozitivně k uskutečnění úsporných opatření.

Z uvedeného průzkumu dále vyplývá, že čtyři z deseti uchazečů o práci ve sledovaném období uvedli, že důvodem odchodu z předchozího zaměstnání byla nevhodná či nudná práce a nedostatečný prostor k seberealizaci. „Dalších 11 procent nevidělo u předchozího zaměstnavatele prostor pro kariérní růst,“ uvedla marketingová manažerka mBlue Michaela Břehovská.

Ztráta motivace a chybějící prostor k seberealizaci měla podle průzkumu přitom vzestupnou tendenci. Zatímco v roce 2014 byl důvodem k výpovědi pro 30 procent zaměstnanců, o tři roky později pro 35 procent a v loňském roce už pro 41 procent dotazovaných.

O zvyšující se sebedůvěře a ochotě měnit zaměstnání z vlastní vůle v loňském roce svědčila i rostoucí křivka výpovědí ze strany zaměstnanců. Z celkového počtu kancelářských zaměstnanců, kteří měnili pracovní místo, jich podalo výpověď v loňském roce 40 procent, přitom před šesti lety to byla necelá pětina. „Tento trend podpořila nízká nezaměstnanost a neutuchající poptávka po bílých límečcích, a to na všech úrovních, od absolventů po experty ve středním a vyšším managementu,“ doplnila Břehovská.

I přesto, že byl na trhu práce nedostatek kvalifikovaných zaměstnanců, byla zhruba čtvrtina lidí v loňském roce nucena odejít kvůli reorganizaci a nadbytečnosti. V průběhu sledovaného šestiletého období šlo přitom o stabilní podíl.

Kvůli neshodám s nadřízenými odchází asi pětina zaměstnanců. Z důvodu ztráty důvěry v nadřízené a v jejich odbornou kompetenci v loňském roce opustilo zaměstnání 12 procent lidí, dalšími pohnutkami byly například absence pochval a chybějící zpětná vazba od vedení.

V průměru 13 procent respondentů uvedlo jako důvod odchodu ze zaměstnání špatnou atmosféru ve firmě a nevyhovující firemní kulturu. Výpovědi z osobních důvodů pak představovaly další 12procentní podíl na výpovědích zaměstnanců. „Pokud jde o osobní důvody, uvádějí lidé nejčastěji ty rodinné, zdravotní, ale i špatnou dopravní dostupnost do zaměstnání nebo časté služební cesty,“ podotkla Břehovská.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...