20. srpna 2008 16:07 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Zaměstnanci Siemensu stávkovali

Zaměstnanci společnosti Siemens kolejová vozidla 20. srpna v Praze-Zličíně na dvě hodiny zastavili práci. Výstražnou stávku uspořádali odboráři společnosti, kterým se nelíbí nabídky vedení firmy v souvislosti s chystaným prodejem továrny.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zaměstnanci společnosti Siemens kolejová vozidla 20. srpna v Praze-Zličíně na dvě hodiny zastavili práci. Výstražnou stávku uspořádali odboráři společnosti, kterým se nelíbí nabídky vedení firmy v souvislosti s chystaným prodejem továrny. | foto: ČTK

PRAHA Zaměstnanci společnosti Siemens kolejová vozidla dnes v poledne na dvě hodiny zastavili práci. Stávku uspořádali odboráři společnosti, kterým se nelíbí nabídky vedení firmy v souvislosti s chystaným prodejem nebo uzavřením továrny.

Ke stávce, která byla již několikátým protestem od doby, kdy Siemens minulý měsíc oznámil záměr z továrny odejít, se podle předsedy odborového svazu Kovo Josefa Středuly připojili všichni zaměstnanci. "Nikdo nepracoval. Obešlo se to bez problémů," řekl.

Vedení společnosti podle mluvčího skupiny Siemens v ČR Petra Sedláčka zaměstnancům nabídlo podmínky výrazně překračující zákonnou povinnost i kolektivní smlouvu. Do doby odchodu Siemensu z továrny v polovině příštího roku, navrhlo vedení zvýšení platů o 35 procent ze současných 31.400 Kč.

Pro případné následné propouštění, pokud by se nepodařilo najít kupce podniku, by zaměstnanci i se započtením zvýšení platů dostali odstupné ve výši osmi až 12 platů. To Středula odmítl s tím, že vedení nabízelo jen odstupné ve výši pěti platů. Odbory se podle něj domnívají, že nabídky neodpovídají vážnosti situace, pohrdají tisícovkou zaměstnanců továrny a zhoršují situaci v podniku.

"Chceme stejné podmínky, jako dostávají zaměstnanci v Německu," uvedl s tím, že tyto nabídky jsou násobně vyšší než od vedení SKV. Jako další případ uvedl firmu ArcelorMittal, která propouštěným zaměstnancům zaplatila 36 platů.

Odboráři se podle svého sdělení dosud nedočkali písemného závazku, že Siemens nebude před 30. červem 2009 propouštět, což by podle nich snížilo hodnotu firmy pro potenciálního kupce. Závod má nyní rozpracované zakázky v hodnotě stovek milionů eur. "Pro nás je víc než odstupné důležité, aby se firma prodala a kvalifikovaní pracovníci nepřišli o práci," dodal Středula.

Doplnil, že termín uzavření továrny, pokud by nenašla kupce, je 20. září 2009. Další jednání se má uskutečnit v pondělí za účasti zástupců koncernového vedení Siemens AG. Pokud nabídka odboráře opět neuspokojí, chtějí zorganizovat mezinárodní protest před sídlem koncernu v Mnichově, případně chystat dlouhodobější stávky včetně časově neomezeného protestu.

Vedení koncernu Siemens rozhodlo o odchodu ze zličínské továrny kvůli údajnému nadbytku výrobních kapacit pro kolejová vozidla v Evropě. Změny u Siemensu se netýkají pouze České republiky. Po celém světě koncern propustí zhruba 17.000 lidí. Ostatní aktivity koncernu v České republice se nemění, odchod se týká pouze Siemens Kolejová vozidla.
ČTK, Lidovky.cz