Pondělí 30. března 2020svátek má Arnošt -2 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Zaměstnanci státu si polepší

Učitelé, lékaři, úředníci i další zaměstnanci státní správy dostanou od nového roku přidáno. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Učitelé, lékaři, úředníci i další zaměstnanci státní správy dostanou od nového roku přidáno. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Učitelé, lékaři, duchovní, hasiči, policisté, úředníci - to jsou jen některé z profesí, jimž včera vláda zvedla platy. Pracovníkům veřejné správy a služeb mají od 1. ledna vzrůst tarifní mzdy zhruba o pět procent.

V průměru to znamená asi 770 korun měsíčně. Tarifní platy - tedy mzda bez započtení odměn a příplatků - představují v průměru asi 70 procent měsíčního příjmu.

Včerejší rozhodnutí kabinetu premiéra Jiřího Paroubka potěší zhruba 733 tisíc pracovníků. Největší radost ale budou mít zřejmě zaměstnanci nemocnic a lékařských zařízení. Plat lékaře, který se nyní pohybuje ve třinácté platové třídě, se totiž zvýší o 2680 korun, z nynějších 20 380 na 23 060 korun.

Vedoucí lékař (čtrnáctá platová třída) si polepší dokonce o 2920 korun, když mu mzda stoupne z 22 090 na 25 010 korun. Sestra na intenzivní péči si ze současných 15 960 polepší na 18 060, tedy o 2100 korun.

„Jen pomocný personál ve zdravotnictví zůstává v základní stupnici,“ sdělil ČTK ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach. Jinak ale vláda schválila návrh jeho resortu bez výhrad.
Kromě zdravotníků si polepší například i hasiči, a to zhruba o osm set korun. Policista, který se dnes pohybuje v osmé platové třídě, si zvýší svůj tarifní příjem z 16 580 na 17 410 korun.

Jeho kolegovi, který je zařazen do třídy desáté, se plat zvedne z 19 530 na 20 510 korun měsíčně.

Státní úředník v desáté platové třídě s patnácti lety praxe, který podle ministerstva práce nyní dostává 17 200 korun, by měl od ledna mít o 860 korun víc. Stejně tak porostou i příjmy více než 4300 duchovních. Zvýšení jejich mezd by mělo pokrýt bezmála čtyřiačtyřicet milionů korun.

Celkem poputuje na základě včerejšího rozhodnutí v příštím roce na platy zaměstnanců veřejné správy a služeb ze státního rozpočtu o 4,5 miliardy korun víc než letos. Další 1,3 miliardy korun by měly na platy zdravotníků ve veřejných nemocnicích poskytnout zdravotní pojišťovny. Kraje a obce by pak měly vydat dvě miliardy.

Na růstu platů zaměstnanců veřejné správy a služeb se už v září dohodli zástupci Paroubkova kabinetu s odbory.

Průměrný plat ve veřejné sféře letos ve druhém čtvrtletí dosáhl podle Českého statistického úřadu 18 425 korun za měsíc. Průměrná mzda ve státě pak činila 18 763 korun.


Více informací v dnešním vydání Lidových novin!
,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz