Pondělí 6. dubna 2020svátek má Vendula 18 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Zaměstnanců ubývá a platy rostou jen pomalu. Průměr je 22 748 korun

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Průměrná mzda v Česku v letošním prvním čtvrtletí vzrostla meziročně o 484 korun na 22.748 Kč. Proti stejnému loňskému období tak byla vyšší o 2,2 procenta, což je nejnižší růst od roku 2000. Reálně po odečtení inflace se mzda zvýšila o 1,5 procenta. Informoval o tom dnes Český statistický úřad.

Podle statistiků ovlivnilo vývoj platů snížení počtu zaměstnanců, kterých od ledna do března meziročně ubylo 176.000. Vývoj reálných platů pak byl navíc ovlivněn nízkým růstem inflace, uvedl ČSÚ.

V porovnání s předchozím čtvrtletím se průměrný výdělek v celém národním hospodářství zvýšil po očištění od sezonních vlivů o 0,7 procenta.

Státní správa rostla rychleji
Platy se v prvních třech měsících roku zvýšily v podnikatelské i nepodnikatelské sféře. Konkrétně v podnikatelské oblasti se průměrné výdělky zvýšily o dvě procenta, tedy o 440 korun na 22.693 Kč, po odečtení inflace vzrostly o 1,3 procenta. O něco více rostly platy v nepodnikatelské sféře, kam spadá například státní správa. Průměrná mzda se tam zvýšila o tři procenta, což je o 669 korun na 22.982 Kč. Reálně se zvýšila o 2,3 procenta.

Průměrný plat se snížil lidem pracujícím v profesní, vědecké a technické činnosti, v peněžnictví a pojišťovnictví a v informační a komunikační činnosti. Naopak nejvíce se zvýšil výdělek v odvětví zdravotní a sociální péče, kulturní, zábavní a rekreační činnosti a v těžbě a dobývání.

Propad zaměstnanosti v podnikatelské sféře podle statistiků částečně zbrzdil nárůst v nepodnikatelské sféře, kam nastoupilo asi 8000 lidí. Šlo často právě o veřejně prospěšné práce tlumící růst nezaměstnanosti.

Nejvyšší nominální mzda v peněžnictví a pojišťovnictví byla zhruba 4,4krát vyšší než nejnižší nominální mzda v ubytování, stravování a pohostinství, uvedl ČSÚ.

,
Premium

Většině stačí kapky na kašel a vitaminy, říká primář, který vyléčil koronavirus

Pavel Dlouhý, primář infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V Česku se vyléčili první čtyři pacienti z onemocnění COVID–19. Tři se léčili na infekčním oddělení ústecké Masarykovy...

Premium

Kvůli ‚maláčovské revoluci‘ nemáme finanční rezervy, míní exprezident Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Česko v karanténě, omezený pohyb lidí, zavřené školy, obchody nebo hotely. A z toho plynoucí kolapsy podniků i celých...

Premium

Chtěli jsme devět dětí, ale pět nám stačí, říká vítězka Peče celá země

Vítězka soutěže Peče celá země Petra Burianová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vyhrála televizní soutěž Peče celá země. Tvrdí, že nerada soutěží, ale trumfla by kdekoho z nás. Jako máma tří dětí si...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!